eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetMobbing w pracy

Mobbing w pracy

2004-10-13 00:01

Wortal SerwisKariery.pl uruchomił kolejny blog edukacyjny, tematem głównym przedsięwzięcia jest mobbing. Opisane sytuacje mają także pokazać co czuje ofiara dyskryminacji oraz oddziaływać na pracodawców, by ci szerzej zainteresowali się zjawiskiem.

Przeczytaj także: Zmiany w prawie pracy - co nas czeka?

Przez siedem kolejnych dni na stronach serwisu publikowane będą sytuacje, które mogą się przytrafić każdemu, a mają charakter działań mobbingowych.

"Każdy dzień to inny bohater, który doświadczył mobbingu na własnym przykładzie" – mówi Łukasz Łata, twórca SerwisKariery.pl. "Sytuacje opisane w blogu oparte są na doniesieniach medialnych oraz obserwacjach dyskusji, jakie toczą się na formach internetowych" – dodaje.

Bohaterowie kolejnych dni bloga to postacie anonimowe bez imion i nazwisk. Zabieg ten ma wzmocnić siłę przekazu przedsięwzięcia. Wiele osób, które doświadczyły upokorzeń lub nękania w miejscu pracy po prostu obawia się o swoją zawodową przyszłość. Blog ma im pomóc w przełamaniu oporów i wstydu. Z zaprezentowanych przykładów powinni także skorzystać pracodawcy, którzy być może jeszcze nie rozumieją istoty problemu i tym samym nie dostrzegli go w swojej organizacji.

"Obowiązkiem pracodawców jest przeciwdziałać mobbingowi – co zostało zapisane w Kodeksie Pracy, a można to robić m.in. poprzez edukowanie kadr o tym czym jest mobbing i jakie konsekwencje prawne może powodować" – argumentuje Łata.

Michał Wojciechowski z redakcji wortalu dodaje: "Kampania antymobbingowa powinna na stałe wpisać się w plany strategiczne firm i instytucji. Temat podjęły już związki zawodowe i organizacje pozarządowe, które prowadzą szerokie działania informacjno-doradcze dla ofiar dyskryminacji. Część związkowców zagroziła, że firmy, w których dopuszczano się praktyk mobbingowych będą pikietowane. Dla tych firm byłby to koniec".

Mobbing – zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie Pracy to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie do lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

W 2000 roku Europejska Fundacja na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy zaprezentowała wyniki badań, które mówiły, że każdego roku 14 mln pracowników zatrudnionych w krajach Unii Europejskiej staje się ofiarami mobbingu, molestowania psychicznego i stresu. 3 mln doznaje upokorzeń spowodowanych molestowaniem seksualnym w miejscu pracy. Na przemoc narażonych jest 2 mln pracowników.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: