eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySą chętni na kupno mieszkania z wielkiej płyty

Są chętni na kupno mieszkania z wielkiej płyty

2011-02-02 13:07

Są chętni na kupno mieszkania z wielkiej płyty

Udział mieszkań z poszczególnych segmentów w transakcjach na rynku wtórnym © fot. mat. prasowe

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty są o blisko jedną czwartą tańsze niż lokale współczesne. W IV kwartale zeszłego roku największą popularnością cieszyły się one w Poznaniu i Wrocławiu zdobywając nawet blisko połowę rynku mieszkań używanych. Najbardziej cierpią na tym kamienice tracąc pozycję lidera - informuje raport Home Broker.

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki

Lokale z rynku wtórnego podzielono na trzy segmenty: wielką płytę, mieszkania w budynkach z cegły wzniesionych przed 2000 rokiem oraz mieszkania współczesne w budynkach zbudowanych w ostatnich 10 latach. Badanie przeprowadzono na podstawie danych o transakcjach na pięciu największych rynkach. Znaczne różnice w strukturze zawieranych transakcji widać już nawet porównując ostatni kwartał z początkiem zeszłego roku.

Wielka płyta karmi się cegłą

W perspektywie tej największy wzrost popularności odnotowała wielka płyta, zajmując przeciętnie 38% rynku. Zmiany na jej korzyść miały miejsce na każdym badanym rynku, licząc względem początku zeszłego roku. Wzrost ten odbył się głównie kosztem mieszkań w budynkach z cegły. Podczas gdy na początku roku prawie co drugie sprzedane mieszkanie na rynku wtórnym mieściło się w tym segmencie rynku, to obecnie jest to blisko co trzeci lokal. Popularność wielkiej płyty należy upatrywać w jej cenie, która jest przeciętnie o blisko jedną czwartą niższa niż w przypadku mieszkań współczesnych. Kolejnym atutem budownictwa charakterystycznego dla okresu PRL jest przeciętny metraż lokalu, który obecnie idealnie wpisuje się w zapotrzebowanie zgłaszane przez nabywców. Chcą oni bowiem najczęściej kupić lokal niewiele większy niż 50 m kw.

fot. mat. prasowe

Udział mieszkań z poszczególnych segmentów w transakcjach na rynku wtórnym

Udział mieszkań z poszczególnych segmentów w transakcjach na rynku wtórnym


Wielki Poznań

Z raportu wynika, że do najdynamiczniejszych zmian doszło od początku roku w Poznaniu. Najmocniej, bo łącznie blisko piątą część rynku, straciły tu mieszkania w budynkach współczesnych oraz tych z cegły. Ich kosztem wzrósł natomiast udział wielkiej płyty odpowiadając obecnie za 40% transakcji na rynku wtórnym stolicy województwa wielkopolskiego. Jest to więc blisko dwukrotnie lepszy wynik niż na początku zeszłego roku. W dalszym ciągu jednak najczęściej sprzedawane są używane mieszkania w budynkach z cegły.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: