Dyskryminacja otyłego pracownika - fakt czy mit?
2011-02-03 10:32
Przeczytaj także: Jest praca w HR
Atrakcyjność i zdrowie w procesie rekrutacji
Niezależnie od tego jak dużą wiarę w siebie miałaby osoba z nadwagą, pewne zawody są jednak dla niej zamknięte. To te obszary, w których wymagany jest atrakcyjny wygląd oraz doskonała kondycja. Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl twierdzi, że na etapie ogłoszeń rekrutacyjnych z dyskryminacją ze względu na wagę się nie spotyka. Pracodawcy mogą jednak odrzucać kandydatów o pełniejszych kształtach w dalszych etapach rekrutacji. „Pamiętajmy, że w niektórych zawodach, np. hostessa, stewardessa czy nawet sekretarka, atrakcyjny wygląd jest istotny. Żyjemy zaś w czasach, w których osoba atrakcyjna to osoba szczupła. Tam, gdzie prezencja się liczy, pracodawca rzeczywiście może zwracać uwagę na wygląd. Bywa jednak i tak, że osoba puszysta roztacza wokół siebie więcej uroku niż super szczupły kandydat” - dodaje Filipkiewicz.
Inną kategorią są pracownicy, od których wymaga się określonego poziomu sprawności fizycznej. Nie da się ukryć faktu, iż otyłość wpływa negatywnie na stan zdrowia – osoba z nadwagą szybciej się męczy, jest mniej sprawna fizycznie – to dyskwalifikuje w tych zawodach, które wymagają doskonałej kondycji.
A co w sytuacji, w której pracownik przytył już w pracy? Manager jednej sieci fast-food wygrał niedawno odszkodowanie od pracodawcy w wysokości 17.500$ za to, że przytył w pracy wykonując obowiązki służbowe (musiał testować hamburgery). Takie historie trzeba jednak traktować jako kuriozum, a nie normę.
Grubas do zwolnienia
Badania brytyjskie i amerykańskie wskazują, że osoby z nadwagą są częściej niż szczupłe zwalniane z pracy. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których pracodawca decyduje się rozwiązać z otyłym pracownikiem umowę o pracę lub przenieść go na inne stanowisko. Nawet jednak te najbardziej medialne sprawy opierały się nie tyle o kwestię wyglądu, ile o zdolność do wykonywania pracy mierzoną wymaganą sprawnością fizyczną. Aneta Szczygieł z Praca.pl podkreśla: „w wielu zawodach, choćby w policji czy lotnictwie, wykonywane są testy sprawnościowe, które osoba pracująca w danej jednostce musi zdać. Jeśli zbyt duża waga nie pozwala na zdanie testu, pracownik ma określony czas na poprawę swojej kondycji fizycznej. Jeśli mu się to nie uda i zostanie w związku z tym przeniesiony na takie stanowisko, które tak wysokiej sprawności nie wymaga, to tak naprawdę przyczyn zmiany warunków pracy nie można upatrywać w otyłości – byłoby to bowiem uproszczenie. Przyczyną jest kiepska kondycja fizyczna – która oczywiście może być wynikiem nadwagi, ale nie musi”.
Otyłość pod kontrolą szefa
Coraz więcej firm, zamiast pozbywać się osób otyłych, próbuje wspierać je w dbaniu o zdrowie. Z ostatnich badań przeprowadzonych w USA wynika, że wzrasta zarówno ilość firm oferujących programy wellnes, jak i wydatki w przeliczeniu na pracownika. W ciągu trzech lat ilość firm oferujących pracownikom dodatkowe pakiety umożliwiające dbanie o zdrowie (karnety na siłownię, porady dietetyka, nie przetworzone jedzenie w stołówkach), zwiększyła się o 17%, a na każdego korzystającego z tego pracownika wydaje się o 220$ więcej. Czy to się firmom opłaca? Dr Dariusz Szukała twierdzi, że tak: „Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że odpowiednie żywienie organizmu może podnieść wydajność pracownika nawet o 20%. Inwestowanie w zdrowie i dobre samopoczucie w pracy przynosi korzyści na dwóch płaszczyznach: po pierwsze w zakresie podnoszenia efektywności pracy i po drugie w kwestii redukcji kosztów ochrony zdrowia. Takie działanie powoduje zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia, ograniczenie nieobecności w pracy, polepszenie relacji między pracownikami , zmniejszenie stresu i w efekcie poprawę wyników finansowych firmy.”
Przeczytaj także:
Wyższa aktywność zawodowa emerytów: wybór i przymus?
![Wyższa aktywność zawodowa emerytów: wybór i przymus? [© Freepik] Wyższa aktywność zawodowa emerytów: wybór i przymus?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Wyzsza-aktywnosc-zawodowa-emerytow-wybor-i-przymus-264422-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl