eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeInternetowe systemy płatności dostępne w Polsce

Internetowe systemy płatności dostępne w Polsce

2004-10-14 10:25

Przeczytaj także: Savoir-vivre w e-commerce



Mimo wielu swoich zalet płatności kartami płatniczymi wiążą się z pewnymi wadami. Przede wszystkim jest to brak możliwości regulowania niższych opłat (minimalna kwota, jaką można zapłacić kartą kredytową to 1 PLN). Płatności tego typu, zwane mikropłatnościami są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie koszty weryfikacji kart kredytowych są większe niż wartość przeprowadzanej transakcji. Nadają się szczególnie do zakupu towarów cyfrowych: gazety on-line, obejrzenia kreskówki, przegranie singla jakiegoś wykonawcy, itp. Dla realizacji tych funkcji firma eCard SA stworzyła system MikroPłatności umożliwiający dokonywanie transakcji o niskiej wartości jednostkowej poprzez Internet bez użycia karty płatniczej. Transakcje w systemie MikroPłatności rozliczane są przy pomocy Mikrokonta użytkownika. Jest ono zasilane indywidualnymi wpłatami, o wysokości których decyduje właściciel. Sposoby uzupełniania stanu Miktrokonta są analogiczne jak w przypadku rachunku bankowego. Użytkownik może wydawać ze swego Mikrokonta kwoty począwszy od 1 grosza, kontrolować wydatki przez dostęp do listy zakupów oraz sprawdzać jego saldo poprzez Internet. Dużą zaletą jest łatwość otwarcia rachunku Mikrokonta. Operację można przeprowadzić w przeciągu kilku minut, z każdego komputera podłączonego do sieci. Wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej i zasilić Mikrokonto na przykład przy pomocy przekazu pocztowego lub przelewu bankowego. Jednak najłatwiejszym i najszybszym sposobem aktywacji konta jest zasilenie go przy pomocy wpłaty kartą płatniczą on-line [5]. Utrzymanie konta indywidualnego klienta jest darmowe. Pobiera się jednak następujące opłaty:

- za wpłatę na Mikrokonto środków w kwocie mniejszej niż 25 PLN - 3 PLN;
- za przelanie środków z Miktokonta na konto użytkownika w banku - 4 PLN.

W systemie tym pobiera się kilkuprocentową prowizję od wartości dokonanych transakcji (4,9 - 9,9%), którą płacą sklepy i serwisy [2].

Dla obsługi płatności najpopularniejszego serwisu aukcyjnego w Polsce, Allegro.pl przy współpracy ze spółką Payback wprowadził system PayU. Każdy użytkownik Allegro, chcący skorzystać z nowego systemu płatności będzie musiał zarejestrować się w systemie PayU. Wystarczy wypełnić i wysłać formularz, który następnie PayU potwierdza i przysyła hasło do serwisu. Po dokonaniu rejestracji za każdym razem logując się do Allegro automatycznie logowany będzie w PayU, pozostawiając sobie jednak możliwość wyboru formy zapłaty. Płatność przy wykorzystaniu PayU będzie dostępna tylko wówczas gdy sprzedawca zaakceptuje ten sposób. Wówczas zapłaty można dokonać za pomocą karty kredytowej, przelewu bankowego (zwykłego bądź mTRANSFERU - dostępny dla klientów mBanku) lub ze środków wcześniej zgromadzonych na koncie w PayU. Pieniądze trafiają na konto odbiorcy w PayU z szybkością zależną od formy zapłaty. Następnie odbiorca decyduje co zrobić z wpłaconą kwotą: może przesłać ją komuś innemu bądź przelać na swoje konto bankowe/adres zamieszkania. PayU różnicuje swoich użytkowników na: prywatnych użytkowników z Polski, osoby prowadzące działalność gospodarczą lub osoby z zagranicy. Ze względów bezpieczeństwa przy płatnościach kartami kredytowymi, wprowadzono również górne limity wpłacanych kartą kwot oraz maksymalny czas reakcji systemu na zleconą i uiszczoną przy pomocy karty płatność. Wysokość limitów oraz zastrzegany czas realizacji zlecenia uzależnione są od poszczególnych statusów, jakie posiada osoba chcąca płacić za pośrednictwem PayU i tak na przykład status Zwykły oznacza limit w wysokości 500 PLN oraz maksymalny czas realizacji zleceń przez PayU: 24 godziny. Dla porównania status Pewny zwiększa limit o 1000 PLN a maksymalny czas realizacji zleceń zostaje skrócony do 3 godzin. Rejestracja i prowadzenie konta są darmowe niestety od każdej otrzymanej kwoty, sprzedawca ponosi opłatę na rzecz PayU w wysokości 2,9% + 0,30 PLN [14].

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: