Tydzień 43/2002 (21-27.10.2002)
2002-10-28 08:09
- Komisja Europejska przewiduje, że niemiecki deficyt budżetowy w tym roku wyniesie 3,7% PKB, znacznie powyżej 3-procentowego pułapu określanego przez UE.
- W przededniu unijnego szczytu w BRUKSELI (24-25 października) SZWECJA dołączyła do NIEMIEC, WIELKIEJ BRYTANII i HOLANDII, które są przeciwne dopłatom rolniczym dla państw kandydackich. Ostatnie informacje mówią o osiągnięciu porozumienia między FRANCJĄ i NIEMCAMI w sprawach finansowych związanych z rozszerzeniem UNII.
- Sześć czołowych niemieckich instytutów badawczych obniżyło prognozy wzrostu gospodarczego dla Niemiec na 2002 i 2003 rok. Prognozy na przyszły rok wynoszą 1,4% zamiast 2,4%.
- Japoński koncern samochodowy Nissan Motor zamierza przenieść produkcję swych samochodów dostawczych do zakładów na terenie Hiszpanii.
- IBM zamyka swoją fabrykę twardych dysków na Węgrzech. Pracę ma stracić 3,7 tyś. osób.
- NOKIA - czołowy producent telefonów komórkowych w III kwartale osiągnął zysk brutto 1,25mld USD, przy sprzedaży netto 7,22 mld USD.
- Pomoc państwa włoskiego dla upadającego FIATA przekroczyła już 2,33mld euro.
- Rosyjska ekspansja na europejskim rynku paliwowym nadal postępuje. ŁUKOIL i TATNEFT finalizują zakup od ARALA i BP 800 stacji w NIEMCZECH. Dodatkowo TATNEFT zgłosił chęć przejęcia rafinerii RAFFINERIE BAYERN OIL.
Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych
Od 10 lat ważą się losy realizowanych planów rozszerzenia UNII EUROPEJSKIEJ. Końcówka tego roku zdecyduje o przyszłości gospodarczej całej EUROPY. Kraje unijne i kandydackie w tym roku muszą zwycięsko przejść trzyetapowy egzamin.
Pierwszym etapem była opinia KOMISJI EUROPEJSKIEJ o stanie przygotowania dziesiątki kandydatów do wstąpienia do UNII. Drugim było powtórne irlandzkie referendum dotyczące zatwierdzenia TRAKTATU NICEJSKIEGO stwarzającego warunki dla rozszerzenia Unii Europejskiej. Trzecim będzie pokonanie obecnych trudności jakie związane są z zatwierdzeniem zasad finansowania przyjęcia nowych członków. Jeśli te przeszkody zostaną pokonane, szczyt przywódców krajów UNII dokona tylko formalności.
Wydaje się, że najtrudniejszą przeszkodą będzie ta ostatnia. Jeszcze niedawno bardzo niepokoiło nas stanowisko rządu NIEMIEC, który nadal podtrzymuje swoje zastrzeżenia dotyczące zakresu przyznanych rolnikom krajów kandydackich dopłat bezpośrednich. Dzisiaj poglądy Niemiec popierają Holandia i Wielka Brytania, a także Szwecja. Jakimkolwiek zmianom do 2006 roku całkowicie sprzeciwiają się FRANCUZI (oni na tym najbardziej korzystają), którzy są popierani przez HISZPANIĘ. Coraz bardziej niepokoją sygnały nadchodzące z HOLANDII. Okazuje się, że w holenderskim rządzie pojawiły się duże wątpliwości, co do rzeczywistego stopnia przygotowania kandydatów (w tym także POLSKI).
Wygląda na to, że rezultat zbliżającego się nadzwyczajnego szczytu przywódców "15" nie jest pewny i rozszerzenie UNII w pierwszej kolejności zależeć będzie od osiągnięcia kompromisu i porozumienia, przede wszystkim między NIEMCAMI i FRANCJĄ, w sprawie warunków finansowych poszerzenia UNII. Jeżeli nie uda się pokonać tej przeszkody "15" grozi kompromitacja, ze skutkami trudnymi dzisiaj do przewidzenia...
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy