eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyIle dni trwała sprzedaż mieszkania w I 2011 r.?

Ile dni trwała sprzedaż mieszkania w I 2011 r.?

2011-02-03 13:17

Ile dni trwała sprzedaż mieszkania w I 2011 r.?

Wielkość popytu na mieszkania © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sytuacja na rynku nieruchomości powoli wraca do normy po wigilijnym i noworocznym spowolnieniu. Popyt na mieszkania spadł wtedy o ponad 15%. W styczniu nieznacznie skrócił się cały proces sprzedaży nieruchomości i trwał poniżej czterech miesięcy. Do umów przedwstępnych dochodziło natomiast po blisko dwóch miesiącach, czyli o dwa tygodnie szybciej niż w grudniu - podaje raport Home Broker.

Przeczytaj także: Ile dni trwała sprzedaż mieszkania w XI 2010 r.?

Home Broker cyklicznie monitoruje, ile czasu zajmuje przeciętnie sprzedaż mieszkań. Proces sprzedaży rozbijany jest na dwa etapy: pierwszy od wprowadzenia oferty sprzedaży do zawarcia umowy przedwstępnej, a drugi od zawarcia umowy przedwstępnej do zwarcia umowy ostatecznej. Długość procesu sprzedaży traktowana jest jako jeden z mierników nastrojów rynkowych. W uproszczeniu można przyjąć, że na rynku wzrostowym transakcje zawierane są szybciej, ze względu na presję ze strony kupujących, a na spadkowym – wolniej.

Mniej kupujących wymusza dłuższe oczekiwanie

Z raportu wynika, że dla umów ostatecznych podpisanych w styczniu łączny czas sprzedaży wyniósł 120 dni, czyli blisko 4 miesiące. W stosunku do grudnia skrócił się on więc o 2 dni, ale już względem listopada wydłużył o blisko 20 dni. W ostatnich 12 miesiącach najkorzystniejszym miesiącem pod tym względem był marzec. Dla umów podpisanych w tym miesiącu od wprowadzenia oferty do sprzedaży upłynęło średnio 87 dni. Najgorszy był z kolei przełom 2009 i 2010 roku, gdy proces sprzedaży trwał 130-140 dni (4,5 miesiąca). Wynik ostatniego przełomu lat może więc napawać optymizmem, gdyż jest o pół miesiąca lepszy. Może to potwierdzać prognozę doradców Home Broker, którzy przewidują skrócenie procesu transakcji w 2011 roku. Ponad 70% z nich uważa, że długość procesu sprzedaży powinna trwać maksimum trzy miesiące.

Należy tu ponadto zauważyć, że statystyki potwierdzają, że grudzień i styczeń przynoszą sezonowe wydłużenie procesu sprzedaży nieruchomości. Wynika to oczywiście z efektu wigilii i nowego roku, które w połączeniu z niesprzyjającą aurą powodują, że mniej osób myśli o zakupie nieruchomości. Potwierdzają to dane o liczbie nabywców zgłaszających chęć zakupu mieszkania. W grudniu 2010 roku była ona niższa o ponad 15% niż w listopadzie.

fot. mat. prasowe

Wielkość popytu na mieszkania

Wielkość popytu na mieszkania


Dwa miesiące na znalezienie nabywcy

W styczniu od ogłoszenia chęci sprzedaży mieszkania do podpisania umowy przedwstępnej mijało 69 dni, czyli niewiele ponad dwa miesiące. Było to o dwa tygodnie krócej niż w grudniu, miesiąc krócej niż w styczniu 2010 roku i o dwa dni krócej niż średnio w całym zeszłym roku. Znacznie łatwiej było więc w styczniu znaleźć drugą stronę umowy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: