eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetKaspersky Lab: szkodliwe programy I 2011

Kaspersky Lab: szkodliwe programy I 2011

2011-02-07 12:52

Kaspersky Lab: szkodliwe programy I 2011

Fałszywa strona internetowa © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Kaspersky Lab przedstawia grudniowy raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na komputerach użytkowników oraz w Internecie. Poziom szkodliwej aktywności w Internecie nie spada. W styczniu 2011 roku produkty firmy Kaspersky Lab zablokowały prawie 214 milionów ataków sieciowych, zapobiegły niemal 69 milionom prób zainfekowania komputerów za pośrednictwem Sieci, wykryły i zneutralizowały ponad 187 milionów szkodliwych programów.

Przeczytaj także: Kaspersky Lab: szkodliwe programy XII 2010

Oszuści online

Większość szkodliwych programów próbuje ukryć swoją obecność na komputerach użytkowników i działać bez ich wiedzy, zwłaszcza te bardziej zaawansowane. Jednak cyberoszustwa wymagają udziału użytkowników. Aby użytkownicy nie padli ofiarą różnych oszustw, muszą mieć ich świadomość.

Niebezpieczne nagrody

Cyberprzestępcy często wykorzystują popularność serwisu online lub produktu. W swoich działaniach ukierunkowanych na szybkie zarobienie pieniędzy nie pominęli również popularności firmy Kaspersky Lab.

Obecnie w Internecie dostępne są przykładowo narzędzia, które umożliwiają wykorzystywanie produktów firmy Kaspersky Lab bez ich aktywacji. Nasze programy klasyfikują je jako potencjalnie niechciane programy z rodziny Kiser. Dwa z nich weszły nawet do rankingu Top 20 najczęściej wykrywanych programów na komputerach użytkowników, zajmując odpowiednio 9 i 11 miejsce.

W pierwszej połowie miesiąca wykryliśmy trojana droppera podszywającego się pod generator kluczy dla produktów firmy Kaspersky Lab. Potwierdza się tu stare powiedzenie, że nic nie jest za darmo, ponieważ dropper instaluje i uruchamia dwa szkodliwe programy. Jeden z nich kradnie dane rejestracyjne programów oraz hasła do gier online. Drugi to backdoor, który posiada również funkcjonalność keyloggera.

Na początku stycznia nasi eksperci natrafili również na fałszywą, rosyjskojęzyczną stronę internetową firmy Kaspersky Lab, której adres różnił się od www.kaspersky.ru tylko jedną literą. Strona zachęcała użytkowników do pobrania Kaspersky Internet Security 2011 za darmo.

fot. mat. prasowe

Fałszywa strona internetowa

Fałszywa strona internetowa


Użytkownicy dostawali dodatkowy bonus – wraz z produktem firmy Kaspersky Lab mieli za darmo na swoich komputerach szkodnika o nazwie Trojan-Ransom.MSIL.FakeInstaller.e. Program ten powoduje powtórne uruchomienie się komputera ofiary, wcześniej jednak wyświetla fałszywe okno przypominające rosyjskojęzyczny portal społecznościowy, Odnoklassniki, w którym użytkownik zostaje poinformowany o wygraniu telefonu Samsung Galaxy S, który jest wart 1200 rubli (równowartość około 30 euro). Aby wejść w posiadanie nagrody, użytkownik musi jedynie wysłać SMS na numer o podwyższonej opłacie. Naturalnie, jedyną “nagrodą”, na jaką może liczyć łatwowierny użytkownik, to pomniejszenie środków na jego koncie telefonicznym.

 

1 2 ... 5

następna

Nowe wirusy na Facebooku

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: