Dzień Bezpiecznego Internetu 2011
2011-02-08 12:39
Przeczytaj także: Dzieci w Internecie: bezpieczne surfowanie
Fakty i liczby- Młodzi ludzie spędzają średnio 8 godzin tygodniowo grając w gry komputerowe
- Młodzież śpi obecnie 2 do 3 godzin krócej niż 10 lat temu
- W grę World of Warcraft (WoW) gra obecnie 13 milionów graczy co czyni ją największą na świecie społecznością MMORPG
- MMORPGs wygenerowała 1,5 miliarda USD przychodów w 2008 roku, prognoza na 2012 to 2,5 miliarda USD
- Ponad 250,000 użytkowników równocześnie gra online w WoW
- Wielkość transakcji i sprzedaży produktów w wirtualnym świecie szacowano na 18 miliardów USD w 2009
Niebezpieczeństwo nie tkwi w samych grach komputerowych, ale raczej w ich otoczeniu
Gry komputerowe nie są nośnikiem wirusów i infekcji sieciowych. Cyberprzestępcy wykorzystują do zarażania komputerów dodatkowe pliki, czy aplikacje, które nieświadomi użytkownicy pobierają i instalują na swoich komputerach jako uaktualnienia lub rozszerzenia funkcjonalności gier. W momencie uruchomienia takiego pliku, na komputerze instalowane są ukryte w nich konie trojańskie i inne groźne robaki.
Konie trojańskie rozprzestrzeniane są nie tylko za pośrednictwem fałszywych aktualizacji do gier komputerowych, ale też w tradycyjny sposób przez e-mail, spreparowane strony internetowe, social media. W ten sposób cyberprzestępcy zdobywają dane gracza takie, jak login czy hasło.
Dobre rady
- nie pobieraj aktualizacji do swoich gier za pośrednictwem stron P2P
- nie wyłączaj swojego program antywirusowego na okres grania
- często zmieniaj hasło
Groźne mogą być również media społecznościowe
Obecnie media społecznościowe jak MySpace, Facebook, czy Twitter, z podstawowej funkcji komunikacji z przyjaciółmi, czy znajomymi, przejęły rolę głównej platformy życia społecznego w internecie.
Jednak te wirtualne środowiska nie są bezpieczne. Przedstawiamy 5 najważniejszych zagrożeń, których trzeba być świadomym korzystając z mediów społecznościowych:
- Złośliwe oprogramowanie – można zainfekować swój koputer klikając w podejrzane linki umieszczane na Facebooku, czy Twitterze.
- Ochrona prywatności – przed umieszczeniem swoich osobistych zdjęć, informacji, danych, pamiętaj, że są one ogólnodostępne i mogą być wykorzystane wbrew Twojej woli.
- Phishing – media społecznościowe są kopalnią informacji niezwykle wartościowych dla cyberprzestępców. Na ich podstawie mogą oni spreparować fałszywe maile lub strony WWW wykorzystywane do kradzieży poufnych danych jak hasła, czy numery kart kredytowych.
- Luki w aplikacjach społecznościowych – cyberprzestępcy wykorzystują też luki w oprogramowaniu, wchodząc w ten sposób w posiadanie informacji, które w Twojej świadomości są bezpieczne na Twoim profilu.
-
Spam 2.0 – sieci społecznościowe są też coraz częściej użzywane jako narzędzie spamu.
Jak się chronić przed tymi zagrożeniami?
Jeśli potrzebujesz aktualizacji jakiekolwiek oprogramowania, z którego korzystasz, nigdy nie instaluj go z poziomu portalu społecznościowego (może zawierać np. Trojana), tylko przejdź na stronę WWW dostawcy.
Za zakończenie ważna uwaga: Pamiętaj, że WSZYSTKIE informacje, które umieszczasz na portalach społecznościowych są dostępne również dla cyberprzestępców!
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl