eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaTydzień 42/2004 (11-17.10.2004)

Tydzień 42/2004 (11-17.10.2004)

2004-10-15 23:56

Przeczytaj także: Tydzień 41/2004 (04-10.10.2004)

  • Tegoroczne składki do unijnego budżetu wynoszą 8,918 mld euro. Największymi płatnikami są Niemcy (21,8mld euro), Francja (16,79mld euro), Włochy (13,66mld euro), Wielka Brytania (12,845mld euro) i Hiszpania 8,2 mld euro). Polska składka wynosi 1,34mld euro, co stanowi 1,4% unijnego budżetu. Komisja zaproponowała zwiększenie tegorocznej składki o 1 mld euro (na Polskę przypadnie 14 mln euro). Przyczyną jest zaskakująco wysoki stopień wykorzystania funduszy strukturalnych.
  • Od 1 stycznia 2005 roku, na mocy umowy sprzed 10 lat zniesione zostaną limity importowe na chińskie tekstylia. Zagrożone jest ok. 200 tys. miejsc pracy na polskim rynku. To rezultat zobowiązań podjętych w 1994 roku przez Unię w trakcie urugwajskiej rundy negocjacji w ramach WTO i przystąpienia Chin do WTO.
  • Zbliżyły się stanowiska Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego w sprawie reformy obowiązującego Paktu Stabilizacji i Rozwoju.
  • Inflacja w strefie euro utrzymuje się na poziomie 2,3%.
  • Dotychczasowe prognozy tegorocznego wzrostu gospodarczego Niemiec wynosiły 1,5%-2,0%. Wobec 12% wzrostu niemieckiego eksportu prognozy zostały podniesione do 2%.
  • Kolejny etap rozwiązywania zobowiązań pomiędzy Rosją a Ukrainą. Ukraiński Naftohaz miał zobowiązania wobec Gazpromu za dostawy gazu w wysokości 1,62 mld USD. Podstawą dla uregulowania długów jest zawarta umowa, na mocy której dług stał się zadatkiem za tranzyt gazu przez Ukrainę w latach 2005-2009.
  • W najbliższym czasie w Lizbonie spotkają się szefowie dyplomacji czterech krajów południowoamerykańskiej strefy Mercosur. To chyba ostatnia szansa, by zawarty został układ o strefie wolnego handlu pomiędzy Unią Europejską i Mercosur. Komisja Europejska ma mandat do prowadzenia negocjacji w tej sprawie do końca października.
  • Jugansknieftgaz zapewnia 60% produkcji ropy Jukosu. Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło plan sprzedaży tej wydobyw­czej spółki.
  • Po wojnie bałkańskiej (w 1991 roku) bałkańskie systemy energetyczne (starej Jugosławii, Albanii, Bułgarii, Macedonii, Grecji, Rumunii, Serbii, Czarnogóry) były odłączone od systemu europejskiego. Teraz zostaną ponownie podłączone do tego systemu.
  • Narastają kłopoty w niemieckim Volkswagenie. W koncernie trwają spory ze związkami zawodowymi. Plan oszczędnościowy (reduk­cja zatrudnienia nawet o 30 tys. i zamrożenie zarobków) nie jest akceptowany w koncernie przez zatrudnionych, Załoga (103 tys.) żąda 4% wzrostu płac i wieloletnich gwarancji zatrudnienia. Spada popyt aut tej firmy w Niemczech, USA oraz w Chinach. Komisja Europejska kwestionuje regulacje, w myśl których żaden z udziałowców nie może zgromadzić większego pakietu akcji niż 20%.
  • Jeszcze w tym roku rząd niemiecki sprzeda będące w jego dyspozycji akcje wartości ok. 3 mld euro.
  • Szwajcarski bank UBS obniżył przyszłoroczną prognozę wzrostu gospodarczego z 2,5% do 2,1%. W tym roku wskaźnik ten wyniesie 1,9%.
  • Rośnie inflacja w Czechach. W sierpniu wyniosła 3,4%. Wobec planowanych jeszcze w tym miesiącu podwyżek gazu i energii elektrycznej (o13%), przewiduje się wzrost inflacji do 4%.
  • Obecne władze Fiata planują utrzymanie 30,5% udziału we włoskim rynku i zysku netto 1,4-1,8 mld euro.
  • Mimo kłopotów z wykupem ziemi pod budowę fabryki na Słowacji, koncern Hyunday-Kia nie zmienił swojej decyzji inwestycyjnej.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

O PLANACH STWORZENIA STREFY WOLNEGO HANDLU MIĘDZY KRAJAMI AZJI A PAŃSTWAMI UNII

O planach stworzenia strefy wolnego handlu między krajami Azji, a państwami Unii Europejskiej dyskutuje się od dłuższego czasu. Ostatnio odbyło się posiedzenie sesji gospodarczej V Szczytu Azja-Europa w Hanoi. Strefa taka miałaby powstawać stop­niowo, miałaby zacząć funkcjonować w 2025 roku.

W trakcie obrad eksperci szczytu ASEM (Asia-Europe Meeting) zaproponowali utworzenie specjalnego funduszu "yes bond fund" (koszyk walutowy tworzący fundusz składałby się z jena, euro i amery­kańskiego dolara), który miałby wspomagać współpracę państw Azji i Pacyfiku z Europą. Mógłby on także doprowadzić do budowy bardziej zrównoważonego systemu monetarnego w świecie, wzmacniając euro kosztem dolara.

Zaproponowano też stworzenie "wirtualnego" sekretariatu ASEM oraz centrum promocji handlu, inwestycji i turystyki.

Ważnym elementem dyskusji było omówienie koncepcji budowy nowych "mostów komunikacyjnych pomiędzy Azją i Europą". Mówiono nie tylko o połączeniach morskich. Rozważano rozwój połączeń drogowych i kolejowych.

W prowadzonych rozmowach trudno też było ukryć cele polityczne Unii Europejskiej. Kontynuacja tej współpracy ma także na celu zrównoważenie obecnych wpływów amerykańskich w Azji.

Korzystny był pobyt premiera Belki w Hanoi. Spotkania z czołowymi politykami Azji, w tym z premierami Chin i Japonii oraz prezydentem Korei Południowej na pewno dadzą w przyszłości dobre efekty. M. Belka rozmawiał też z gospodarzem szczytu, premierem Wietnamu Phan Van Khai. Potwierdzono nasze uczestnictwo w rozbudowie przemysłu stoczniowego, rozwoju przemysłu kopalnianego i przemysłu zbrojeniowego. Mówi się o przyszłorocznej, oficjalnej wizycie premiera w Wietnamie.

Obecność polskiej delegacji miała swoje uzasadnienie. Wzrastają obroty handlowe między Polską i krajami Azji Wschodniej. W 2003 roku wynosiły one 8 mld USD, a w roku 2004 mogą osiągnąć nawet 12 mld USD. Premier poinformował o zainteresowaniu Singapuru inwestycjami na polskim rynku papierów wartościowych. Poinformował też o naszym zainteresowaniu wejściem na rynek filipiński (na początku listopada w Manili będzie otwarta wystawa polskich wyrobów).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: