Przemysł spirytusowy a gospodarka UE
2011-02-11 11:56
Produkcja w mln hl gotowego produktu © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Akcyza na alkohol pogrąża sprzedaż
RYNEK NAPOJÓW SPIRYTUSOWYCH UE
Produkcja
Kraje Unii Europejskiej odgrywają istotną rolę na światowym rynku napojów alkoholowych. Europejski przemysł spirytusowy jest największy na świecie. Z badań wynika, że w 2009 roku wyprodukował łącznie 39 milionów hektolitrów napojów spirytusowych. Europejskie napoje spirytusowe, takie jak francuski koniak, szkocka whisky i szwedzka wódka, są sprzedawane na całym świecie. Unijny rynek jest bardzo zróżnicowany; od dużych producentów do małych niezależnych gorzelni, wytwarzających szeroki wachlarz napojów, co uniemożliwia przedstawienie dokładnego podziału produkcji na różne typy napojów spirytusowych. Poniższy wykres pokazuje produkcję napojów spirytusowych w poszczególnych krajach.
fot. mat. prasowe
Produkcja w mln hl gotowego produktu
Eksport i import
Swobodna wymiana handlowa na rynku globalnym ma duże znaczenie dla przemysłu spirytusowego: prawie dwie trzecie produkcji napojów spirytusowych w UE eksportuje się poza granice kraju producenta. Badania wskazują, że eksport jest szczególnie ważny dla takich krajów jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Szwecja i Włochy. Ich wyroby – w tym whisky, koniak, wódka, gin i likiery – są konsumowane na całym świecie. Poniższy wykres przedstawia eksport między krajami UE oraz poza UE. Całkowita wielkość eksportu napojów spirytusowych (w ramach UE i poza UE) wynosi 25 milionów hektolitrów gotowych produktów, zaś całkowita wielkość importu tych wyrobów – 16 milionów hektolitrów.
fot. mat. prasowe
Eksport wewnątrz UE I poza UE (w mld euro)
Całkowita wartość eksportu napojów spirytusowych do krajów nienależących do Unii Europejskiej wyniosła w 2009 roku 5,7 miliardów euro, zaś wartość importu tych wyrobów do Unii – około 940 milionów euro. Daje to łącznie krajom UE dodatni bilans z handlu zewnętrznego wyrobami spirytusowymi w wysokości 4,8 miliarda euro. Szczególnie korzystają na tym kraje, które eksportują znacznie więcej napojów spirytusowych niż importują, takie jak Francja, Wielka Brytania i Szwecja. Jak wynika z badań, wartość eksportu poza UE była najwyższa w 2007 roku i wyniosła 6,3 miliarda euro, a w okresie 2007–2009 spadła o 14% i jest teraz mniej więcej na tym samym poziomie, co w 2005 roku. Najważniejszym rynkiem eksportowym są zdecydowanie Stany Zjednoczone, a na drugim miejscu znajduje się eksport na Daleki Wschód (przez Singapur). Istotne rynki eksportowe stanowią także Rosja, Chiny i Republika Południowej Afryki.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl