eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBezpieczeństwo IT w polskich firmach

Bezpieczeństwo IT w polskich firmach

2011-02-21 13:55

Bezpieczeństwo IT w polskich firmach

Utrata danych © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Wnioski zamieszczone we wspólnym Raporcie firm D-Link, Home.pl i Webhosting.pl nie są optymistyczne, poziom bezpieczeństwa IT w polskich firmach budzi wiele zastrzeżeń. Choć powszechnie stosowane są podstawowe zabezpieczenia w postaci zapór ogniowych i aplikacji antywirusowych, to często przedsiębiorstwa są bezradne wobec skali i różnorodności ataków, jakie są przeprowadzane przez cyberprzestępców.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo IT: trendy 2012

fot. mat. prasowe

Utrata danych

Utrata danych


Z Raportu wynika, że blisko 40 proc. badanych firm doświadczyło utraty danych. Źródłem zagrożeń są nie tylko niewystarczające inwestycje w bezpieczeństwo w biurach, ale także korzystanie przez pracowników z firmowych laptopów poza biurem. Niebezpieczne okazuje się też używanie służbowych smartfonów do celów prywatnych.

„Warto aby użytkownik komputera był świadom istnienia zagrożeń i zasad ich funkcjonowania. Wiedza, która znalazła się w naszym raporcie, na pewno pomoże tę świadomość zwiększać. Ponadto, dane zebrane w poszczególnych artykułach budują ogólny obraz poziomu zabezpieczeń stosowanych w Polsce, a konkretne porady i wskazówki pomogą w opracowaniu odpowiednich procedur bezpieczeństwa oraz radzeniu sobie z zagrożeniami“ – mówi Dariusz Nawojczyk, redaktor naczelny Webhosting.pl.

Globalna sieć zagrożeń

Internet stał się powszechnym narzędziem codziennej pracy. Jego zalety ułatwiające szybką komunikację, niestety, ułatwiają również różnego rodzaju szkodliwe działania. Stałe łącze z Internetem w olbrzymi sposób zwiększa ryzyko infekcją złośliwym oprogramowaniem. Tą drogą mogą być również podejmowane próby włamań do komputera, szpiegowania i kradzieży danych. Zrealizowane badania pokazały, że polscy użytkownicy powszechnie stosują podstawowe zabezpieczenia komputera w postaci programów antywirusowych i zapór sieciowych.

Jednak nie oznacza to, że instalacja odpowiednich aplikacji czyni komputerów 100% bezpiecznym. Różnorodność ataków oraz lawinowy przyrost wirusów, trojanów i innych szkodliwych programów czynią to zadanie zdecydowanie utrudnionym.

Łatanie luk

Dość ważnym czynnikiem powodującym wzrost ryzyka ataków hakerskich, bądź infekcji wirusami są luki w oprogramowaniu. Czynnik ten jest szczególnie ważny gdyż administratorzy nie mają na niego żadnego wpływu. Mogą jedynie blokować daną aplikację po ujawnieniu krytycznej luki aż do momentu jej załatania. Niestety, nad wyszukiwaniem słabych punktów popularnych programów więcej ludzi pracuje w celu ich nieuczciwego wykorzystania niż usunięcia. W tym aspekcie warto zadbać o odpowiednią częstotliwość aktualizowania oprogramowania, gdyż może to pozwolić uniknąć wielu nieprzyjemnych następstw.

fot. mat. prasowe

Sposoby wykorzystywania Internetu

Sposoby wykorzystywania Internetu


 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: