Bezpieczeństwo IT w polskich firmach
2011-02-21 13:55
Przeczytaj także: Bezpieczeństwo IT: trendy 2012
Fałszywe oprogramowanie
Od kilku lat bardzo popularną metodą pozyskiwania pieniędzy przez cyberprzestępców jest oferowanie fałszywego oprogramowania zabezpieczającego. Do infekcji systemu tego typu aplikacjami może dojść na kilka sposobów. Każdy z nich sprowadza się jednak do socjotechniki i manipulacji człowiekiem. Jedna z metod polega na oferowaniu na mało znanych stronach internetowych darmowych skanerów antywirusowych, które podają fałszywe wyniki skanowania, sugerujące, jakoby na dysku twardym wykryto bardzo dużo szkodników.
Jednocześnie zachęca się do zainstalowania programu antywirusowego, który po opłaceniu licencji pomoże pozbyć się kłopotu. Oczywiście lista rekomendowanych aplikacji kończy się na tych stworzonych przez cyberprzestępców, a które nie oferują żadnego poziomu bezpieczeństwa i niejednokrotnie same instalują komponenty szpiegowskie. Dodatkowo, by zwiększyć wiarygodność tych programów, wykorzystuje się kolorystykę i szatę grafi czną zbliżoną do tej, jaka jest stosowana przez czołowych przedstawicieli branży antywirusowej.
fot. mat. prasowe
Infekcje komputerów
Jak polskie firmy (nie) dbają o bezpieczeństwo komputerowe?
Bezpieczeństwo komputerowe wraz z rozwojem technik informacyjnych staje się coraz większym priorytetem w działaniu współczesnych przedsiębiorstw. Ale ogólna kondycja bezpieczeństwa komputerowego w polskich firmach budzi wiele zastrzeżeń. Wyniki badań są raczej zatrważające i podpowiadają jedno - coś trzeba z tym jak najszybciej zrobić.
Minęły już czasy, kiedy cyberprzestępcy kojarzeni byli bardziej z nurtem filmów „science fiction” niż rzeczywistością. Nie znaczy to jednak, że większość zagrożeń to sprawka hakerów o niecnych zamiarach. Wystarczy przeanalizować większe awarie i wycieki danych, które miały miejsce w Polsce w ciągu ostatnich lat. Zarówno duże korporacje, jak również niewielkie firmy muszą stawić czoło wielu współczesnym wyzwaniom.
W badaniach „Komputery w fi rmach“ w ramach D-Link Technology Trend, zrealizowanych przez Millward Brown SMG/KRC, skupiono się na tym, jak firmy dbają o bezpieczeństwo, jak planują o nie dbać w przyszłości, jakie do tej pory miały problemy i czego się obawiają.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
bezpieczeństwo IT, zagrożenia internetowe, bezpieczeństwo informacji, bezpieczeństwo sieci firmowych