Koniunktura przemysłowa II 2011
2011-02-22 10:00
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa I 2011
Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Dyrektorzy jednostek małych oceniają koniunkturę nadal negatywnie, ale mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. W jednostkach średnich i dużych ogólny klimat koniunktury jest oceniany korzystnie, najlepiej w jednostkach dużych.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w działach przetwórstwa przemysłowego
2. Budownictwo
W lutym bieżącego roku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 9 (w styczniu minus 15). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% przedsiębiorstw, a jej po-gorszenie 25% (w styczniu odpowiednio 13% i 28%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie
Przedsiębiorcy odnotowują utrzymywanie się ograniczenia bieżącego portfela zamówień, ale już prognozy w tym zakresie są korzystne i wskazują na możliwość jego wzrostu w najbliższych miesiącach. Bieżąca produkcja budowlano-montażowa jest oceniana nadal negatywnie i podobnie jak w styczniu, odpowiednie przewidywania są znacznie mniej pesymistyczne od prognoz formułowanych przed miesiącem. Spośród badanych przedsiębiorstw 21% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 22%). Dyrektorzy przedsiębiorstw, które będą prowadziły prace budowlano-montażowe za granicą, nie spodziewają się zmian portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na tych rynkach. Oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są niekorzystne i gorsze od formułowanych w styczniu. Ale już prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne. Nieznacznie zwiększają się trudności w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Przedsiębiorcy zapowiadają mniejsze niż planowano przed miesiącem redukcje zatrudnienia. Należy spodziewać się stabilizacji cen na roboty budowlano-montażowe.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości
Dyrektorzy jednostek mikro, małych oraz średnich oceniają koniunkturę nadal negatywnie, choć mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Podobnie jak przed miesiącem ogólny klimat koniunktury oceniany jest korzystnie jedynie przez dyrektorów jednostek dużych.
fot. mat. prasowe
Bariery działalności budowlano-montażowej
Odsetek respondentów nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 2,9% (2,5% w lutym 2010 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z warunkami atmosferycznymi (56% w lutym br., 60% w styczniu br., 62% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku spadło w największym stopniu), kosztami zatrudnienia (53% w lutym br., 47% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz konkurencją na rynku (52% w lutym br., 53% przed rokiem). Bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu, związana jest z kosztami materiałów (z 20% do 28% ).
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w działach budownictwa
Przedsiębiorcy zgłaszają w lutym wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 65% (56% w analogicznym miesiącu ub. r.).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl