eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa II 2011

Koniunktura przemysłowa II 2011

2011-02-22 10:00

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa I 2011


3. Handel

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w lutym na poziomie minus 3 (w styczniu minus 6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 21% (przed miesiącem odpowiednio 16% i 22%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu

Ogólny klimat koniunktury w handlu


Przedsiębiorcy odnotowują spadek bieżącej sprzedaży, natomiast prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Odnotowane są większe niż w styczniu trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, prognozy wskazują na możliwość nieznacznego zmniejszenia trudności w tym zakresie. Mimo niewielkiego zmniejszenia, poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana, choć w stopniu mniejszym niż prognozowano przed miesiącem. Planowane redukcje zatrudnienia są zbliżone do przewidywanych w styczniu. Przedsiębiorcy sygnalizują wzrost bieżących cen towarów podobny do zgłaszanego w poprzednim miesiącu, natomiast prognozy w tym zakresie wskazują na ich wolniejszy wzrost.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości

Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości


Najbardziej negatywnie koniunkturę oceniają jednostki mikro i małe. Jednostki średnie formułują mniej niekorzystne oceny w tym zakresie. Jedynie przedsiębiorstwa duże oceniają koniunkturę pozytywnie.

fot. mat. prasowe

Bariery działalności handlowej

Bariery działalności handlowej


Spośród badanych w styczniu jednostek 5,0% nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,3% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez respondentów zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje 57% przedsiębiorstw, 56% rok wcześniej), kosztami zatrudnienia (53% w lutym br., 51% w analogicznym miesiącu ub. r.), niedostatecznym popytem (47% w lutym br., 49% przed rokiem), a także wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (45% w lutym br., 42% rok temu).

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w wybranych grupach handlu

Ogólny klimat koniunktury w wybranych grupach handlu


4. Usługi

W lutym bieżącego roku wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 36 (przed miesiącem plus 34). Poprawę koniunktury odnotowuje 40% badanych firm, a jej pogorszenie 4% (w styczniu odpowiednio 38% i 4%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja w tym zakresie nie ulega zmianie. Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z bardziej optymistycznych niż przed miesiącem prognoz popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie oceny bieżące są mniej korzystne od zgłaszanych w styczniu. Dyrektorzy jednostek sygnalizują szybszy niż przed miesiącem wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen. Liczba zatrudnionych pracowników może nadal rosnąć, w tempie zbliżonym do przewidywań ze stycznia. W lutym spośród badanych przedsiębiorstw 1,6% (przed rokiem 2,8%) deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (78% w lutym bieżącego i ubiegłego roku) oraz – choć w mniejszym stopniu – z konkurencją firm zagranicznych (50% w lutym br., 47% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu zmalało znaczenie bariery związanej z kosztami zatrudnienia (z 36% do 29%).

fot. mat. prasowe

Koniunktura: zakwaterowanie/usługi gastronomiczne/transport i gospodarka magazynowa

Koniunktura: zakwaterowanie/usługi gastronomiczne/transport i gospodarka magazynowa


fot. mat. prasowe

Koniunktura: działalność finansowa i ubezpieczeniowa/informacja i komunikacja

Koniunktura: działalność finansowa i ubezpieczeniowa/informacja i komunikacja


oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: