Agencje pracy tymczasowej 2010
2011-02-22 11:14
Przeczytaj także: Agencje pracy tymczasowej III kw. 2010
Liczba pracowników tymczasowych
W 2010 roku pracownicy tymczasowi wypracowali przeszło 82 mln godzin z czego 88% w oparciu o umowy o pracę, natomiast 12% godzin było przepracowanych w oparciu o umowy cywilnoprawne. Porównując do roku 2009 liczba przepracowanych godzin wzrosła (podobnie jak obroty) o 56%, jednak warto zauważyć, że wzrost liczby godzin przepracowanych w oparciu o umowę o pracę był wyższy niż wzrost godzin przepracowanych w oparciu o umowy cywilnoprawne (odpowiednio 63% i 56%).
Najbardziej wiarygodną miarą, która umożliwia wykazanie liczby osób zatrudnionych przez agencje jest FTE (czyli liczba godzin wypracowanych przez pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełne etaty). W 2010 roku FTE wyniosło 41 395 i w porównaniu do 2009 roku wzrosło o 58% (w 2009 – 26 120).
fot. mat. prasowe
FTE w kwartałach
W całym 2010r. wśród pracowników tymczasowych najwyższy odsetek stanowili pracownicy do 26 roku życia, aż 51%. Z kolei pracownicy powyżej 50 roku życia stanowili 13% zatrudnionych. Wśród wszystkich pracowników tymczasowych dominowali mężczyźni, których odsetek wyniósł 54%, warto odnotować, że mamy tu do czynienia ze znacznym spadkiem biorąc pod uwagę pierwsza połowę roku kiedy ten odsetek wynosił 62%. Przyczyną tej zmiany może być zmiana trendu w zatrudnianiu pracowników tymczasowych i wzroście stanowisk biurowych w ogólnej liczbie zatrudnionych (gdzie na stanowiskach sekretarki, asystentki częściej zatrudnienie są kobiety).
Spośród wszystkich pracowników tymczasowych aż 70 % zatrudnionych jest na stanowiskach produkcyjnych. Najbardziej popularne sektory to:
- Przemysł samochodowy
- Przemysł lekki
- Przemysł maszynowy
- Przemysł spożywczy i tytoniowy
- Transport i logistyka
- Farmacja
Długość zatrudnienia pracowników tymczasowych w Polsce i w Europie
W Polsce nadal przeważają kontrakty nie przekraczające 30 dni. Biorąc pod uwagę długość umów z pracownikami tymczasowymi w innych krajach europejskich, odsetek krótkoterminowych kontraktów jest jednym z największych. Najdłuższe umowy są zawierane z pracownikami tymczasowymi w Szwecji, Niemczech i Austrii.
fot. mat. prasowe
Długość zatrudnienia pracowników tymczasowych w Polsce i w Europie
III. CROSSBOARDING
Mimo spadków odnotowanych w pierwszym półroczu 2010 roku, obroty uzyskane z delegowania pracowników tymczasowych zagranicę uzyskane w 2010 roku były o 6,4 % wyższe niż w roku poprzednim.
Widoczny trend rosnący utrzyma się również w 2011 roku – otwarcie nowych rynków pracy z pewnością wpłynie znacząco na rozwój tego rynku. Od 1 stycznia 2011 zezwolenia na pracę w Niemczech nie potrzebują pracownicy sezonowi z Polski. Częściowe otwarcie niemieckiego rynku pracy dotyczy osób, które ukończyły 18 lat i mogą podjąć pracę, zwykle do maksymalnie 6 miesięcy w roku kalendarzowym, w: rolnictwie (uprawa roślin, chów zwierząt), leśnictwie, przetwórstwie owoców i warzyw, hotelarstwie i gastronomii oraz w tartakach. Od pierwszego maja br. zostaną otwarte rynki pracy w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.
fot. mat. prasowe
Obroty crossbording
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl