Skąpiec.pl: telefony komórkowe 2010
2011-02-23 13:31
Przeczytaj także: Najpopularniejsze telefony dotykowe
Polacy lubią Nokię
W 2010 roku Nokia, według użytkowników Skąpiec.pl, była najbardziej pożądaną marką telefonów. Ponad 42% odwiedzających kategorię telefonów komórkowych poszukiwało właśnie telefonu fińskiego producenta.
Zainteresowaniem cieszyły się również telefony marki Samsung oraz Sony Ericsson. Informacji o telefonach koreańskiego potentata elektronicznego szukało prawie 21% użytkowników serwisu Skąpiec.pl, którzy zainteresowani byli kupnem telefonów komórkowych. Niewiele niższy wynik – 18,47%, osiągnął Sony Ericsson. W pułapie powyżej 5% znalazły się także, z wynikiem 8,29%, telefony marki LG.
Chociaż Nokia ma bardzo mocną pozycję na Skąpiec.pl, to zdaniem Bronisława Foltyna z e-halo.pl producent ten ma dużą konkurencję.
"Chociaż Nokia zachowała pozycję lidera w sprzedaży telefonów, to od drugiego w rankingu Samsunga dzieli Nokię naprawdę niewiele. 35% naszych klientów w 2010 roku zdecydowało się na zakup telefonów marki Nokia, 27% wybrało Samsunga" – mówi Foltyn.
Telefon na Androidzie
Jeśli chodzi o system operacyjny to preferencje użytkowników Skąpiec.pl są zgodne ze światowymi trendami. Jak wynika z opublikowanego ostatnio raportu Canalys - centrum badawczego specjalizującego się w śledzeniu trendów wśród nowych technologii, platforma Android stała się nowym liderem wśród smartfonów. Telefon funkcjonujący w oparciu o system operacyjny światowego potentata chciałoby mieć 32,83% użytkowników serwisu Skąpiec.pl zainteresowanych informacjami na temat telefonów komórkowych.
Dotykowe najpopularniejsze
Jak wynika z danych Skąpiec.pl polscy użytkownicy telefonów komórkowych najbardziej lubią telefony dotykowe. Za pomocą tego filtra modelu odpowiedniego dla siebie poszukiwało 27,48% zainteresowanych. Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się wśród internautów telefony z klapką (23,91%). Z badania wynika, że lubimy również telefony typu slider (rozsuwane). Zakupem takich modeli zainteresowanych było 19,84% użytkowników odwiedzających kategorię telefonów komórkowych.
A co w tym roku?
Łukasz Kujawa, kierownik serwisu Nowe Technologie, Interia.pl: - (…) Long Term Evolution (często nazywana, trochę niesłusznie, siecią 4G) w teorii umożliwia transfer danych do abonenta o prędkości 150 Mbit/s, a przesył danych od abonenta do 50 Mbit/s. I co najważniejsze, sieć LTE znacznie lepiej radzi sobie z przeciążeniami oraz obsługą wielu urządzeń jednocześnie. Funkcjonujące obecnie sieci 3G z technologią HSPDA i HSDPA+ powoli nie wytrzymają coraz większej ilości danych wysyłanych przez użytkowników. Przejście na LTE będzie nieuniknione. (…)
Krzysztof Pielesiek, redaktor serwisu Technologie, Gazeta.pl: - (…) Rok 2011 powinien także przynieść dalszy wzrost sprzedaży i popularności aplikacji na telefony komórkowe. Wzrosnąć może także znaczenie aplikacji działających w rozszerzonej rzeczywistości. Programy tłumaczące tekst, na który skierujemy kamerkę smartfonu czy aplikacje mogące oprowadzić nas po mieście, w którym jesteśmy po raz pierwszy (wskazać znajdujące się w nim muzea czy restauracje wraz z ich menu i cennikiem) mogą prędko stać się hitem. (…)
Jacek Filipowicz, redaktor mGSM.pl oraz dziennikarz miesięcznika Mobile Internet: - (…) Po niekwestionowanym sukcesie iPad-a firmy Apple, który dla jednych jest urządzeniem genialnym, dla innych zaś gadżetem z ograniczeniami, każdy niemal producent elektroniki zaplanował na bieżący rok rynkową premierę autorskich urządzeń. Znajdziemy pośród nich tablety o podwyższonej odporności mechanicznej, z dołączaną klawiaturą, czy dysponujące dwoma wyświetlaczami. Dzięki opcjonalnym modułom GSM część z nich będzie można wykorzystać również jako niekonwencjonalny telefon. (…)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl