Zmiany w OFE a systemy emerytalne na świecie
2011-02-28 12:10
Systemy emerytalne w krajach Azji i Pacyfiku i stopy zastąpienia w tych krajach © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: System emerytalny to dla Polaków zagadka
fot. mat. prasowe
Systemy emerytalne w Europie
Bank Światowy zaleca by systemy emerytalne złożone były z trzech filarów:
- Emerytura państwowa – I filar
- Emerytura pracownicza – II filar
- Dobrowolne oszczędności – III filar
System chilijski
Chile było pierwszym państwem na świecie, które w 1981 r. całkowicie sprywatyzowało publiczny, system emerytalny. Podstawą nowego systemu były prywatne fundusze emerytalne. Jednocześnie uczestnik, który partycypował w systemie co najmniej 20 lat ma zagwarantowaną minimalną emeryturę przez Państwo, finansowaną obecnie po reformie systemu z wpływów z podatków (VAT). Obecnie, choć system ten nadal uważany jest przez wielu za wzorcowy, aż 40% pracowników, z uwagi na biedę i bezrobocie, jest z niego de facto wykluczonych. Z chilijskich wzorów skorzystało około 30 innych krajów, głównie Ameryki Łacińskiej ale również z Europy Środkowej, w tym Polska. Jednak Argentyna wycofała się z systemu w sytuacji kryzysu finansowego nacjonalizując system emerytalny.
fot. mat. prasowe
Systemy emerytalne w krajach Azji i Pacyfiku i stopy zastąpienia w tych krajach
Według raportu Mercer, poziom objęcia społeczeństwa systemem emerytalnym wydaje się zależeć od zamożności kraju. W krajach wysokorozwiniętych są nim objęci niemal wszyscy pracujący, podczas gdy w krajach ubogich zazwyczaj obejmuje on jedynie wąską grupę społeczeństwa, często jedynie urzędników państwowych czy wojsko.
Kraje rozwinięte mają problemy demograficzne (współczynnik dzietności wynosi mniej niż 2,1 dzieci, konieczne dla odbudowy populacji). Okres edukacji wydłuża się do ponad 25 lat, a zazwyczaj podjęcie pierwszej pracy opóźnia decyzje o posiadaniu dzieci. Oczekiwana długość życia również się wydłuża i obecnie przekracza znacznie 70 lat.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl