Tydzień 35/2002 (26.08-01.09.2002)
2002-09-02 08:08
- Unia Europejska przeznaczy w tym roku 0,5 mld euro na naprawę szkód po katastrofach (np. po powodzi), a w roku przyszłym fundusz ten zostanie powiększony do 1mld euro. Pieniądze mają pochodzić z oszczędności budżetowych UE.
- Tegoroczne straty powodziowe w krajach unijnych oszacowano na ponad 20 mld euro.
- Komisja Europejska ogłosiła, że nie ma planów dotyczących poluzowania zasad określających dopuszczalny poziom deficytu budżetowego państw członkowskich.
- Zapotrzebowanie na zagraniczne inwestycje kapitałowe do roku 2020 ROSJA ocenia na 2 bln USD. Kwoty te będą inwestowane w infrastrukturę (transport, telekomunikacja), finanse, ochronę środowiska i informatykę.
- Eksperci przewidują, że w tym roku wzrost gospodarczy Niemiec wyniesie 0,7 % (w pierwszych dwóch kwartałach wyniósł on po 0,3%).
Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych
ROSJA to też EUROPA. O tym trywialnym fakcie zbyt często zapominano na starym kontynencie w niedawnej przeszłości. Administracja prezydenta Peutina realizuje teraz nową politykę. Jej celem jest sukces gospodarczy. Rosja chce należeć do "wielkiego świata" i chce być szanowana. Już teraz widać jej pierwsze efekty. Rosja liczy się w ważnych światowych sprawach, jest lepiej postrzegana w EUROPIE i ŚWIECIE.
Na salonach światowego biznesu pojawiła się generacja ROSJAN - ludzi młodych, doskonale wykształconych, świetnie rozumiejących świat finansów i sztukę zarządzania. Widać ich wszędzie. Biorą czynny udział w spotkaniach, konferencjach i seminariach. Nie boją się merytorycznie zaawansowanych dyskusji i podejmują się ryzykownych przedsięwzięć. Prezentują też zgodne z ich interesami ponadnarodowe koncepcje i znajdują partnerów do ich realizacji.
Rosja pod nowym kierownictwem przyjęła kilka fundamentalnych dla niej ustaw:
- kodeks ziemski, umożliwiający obrót ziemią rolniczą i pozarolniczą,
- nowy system podatkowy oparty na częściowej abolicji i podatku liniowym,
- proste zasady rejestracji małych firm i uproszczenia w rozliczeniach podatkowych,
- restrukturyzację przemysłu surowcowego i uporządkowanie przemysłu energetycznego.
Biznes zaczyna się w ROSJI czuć coraz pewniej, ma poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Władze działają uznając za stabilny punkt swojej polityki powszechną własność prywatną i rządy prawa. Skutki tej polityki będą dopiero w przyszłości. Już dziś-Standard & Poor's podwyższył klasyfikację rosyjskiego długoterminowego długu do BB. Oznacza to, że Rosja zaczyna być coraz bardziej wiarygodna. Prócz tego:
- została przyjęta do G8
- ma nowe, wyjątkowe zasady kontaktów z NATO
- uczestniczy w kreowaniu polityki energetycznej nowej EUROPY.
Dzisiejsza Rosja zaczyna być coraz bardziej europejska , liczy się w EUROPIE bardziej niż to się wydawało i wydaje wielu naszym politykom...
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy