Polacy unikają spłaty długów
2011-03-04 09:30

Co robisz, żeby spłacić swoje długi? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Długi Polaków w 2010 r. wg KRUK SA
Polak unikafot. mat. prasowe
Co robisz, żeby spłacić swoje długi?
Co robisz, żeby spłacić swoje długi?
Dług oczywiście można po prostu spłacić. Wybór takiego rozwiązania deklaruje 25% internautów, którzy wzięli udział w sondażu serwisu NaszeDlugi.pl. Ale zdajemy sobie sprawę, że szybkie zgromadzenia środków i uregulowania należności to rozwiązanie, na które nasi Kowalscy prawdopodobnie nie mogliby sobie pozwolić.
W ankiecie serwisu NaszeDlugi.pl tylko 16 % respondentów zadeklarowało, że chcąc spłacić swoje zaległości nawiązuje porozumienie z wierzycielem lub firmą windykacyjną. A to rozwiązanie najbardziej korzystne. Zawierając ugodę osoba zadłużona może liczyć na zatrzymanie sprawy długu na etapie polubownym. Unikamy więc ewentualnych dodatkowych kosztów wiążących się ze skierowaniem sprawy do sądu, a potem komornika. Wierzyciel może także zawiesić nam naliczanie odsetek, a czasem nawet zaproponować umorzenie części długu. Aby mieć na to szansę, należy jednak aktywnie szukać wyjścia z sytuacji. Pierwszym krokiem powinien być tu kontakt z wierzycielem i szczera rozmowa o finansowych kłopotach.
Jedyna recepta na długi
„Najlepsze, co możemy zrobić, by stopniowo radzić sobie z problemem zadłużenia, aktywnie działać. Pamiętajmy, że chowanie głowy w piasek to najgorsza strategia. Należy przygotować realny plan działania i ściśle się go trzymać. Mogą w tym pomóc specjaliści np. z firm doradczych i stowarzyszeń zajmujących się pomocą dla osób z kłopotami finansowymi.” – radzi Piotr Krupa, prezes KRUK S.A. „Trzeba mieć świadomość, że na początku może być konieczne zaciśnięcie pasa. Warto również poszukać dodatkowych źródeł dochodu np. z pracy dorywczej. Można negocjować z wierzycielami restrukturyzację zadłużenia i prosić o np. czasowe odroczenie spłat, czy obniżenie miesięcznej raty przy jednoczesnym wydłużeniu okresu kredytowania” - dodaje.
Inne konstruktywne rozwiązania mogą podsunąć także sami wierzyciele czy reprezentujące ich firmy windykacyjne. Osobom zadłużonym proponowane jest np. porozumienie i możliwość spłacania zadłużenia w dogodnych ratach. To rozwiązanie typu win-win, na którym korzystają obie strony. Wierzyciel stopniowo odzyskuje należne mu pieniądze, a osoba zadłużona krok po kroku wychodzi ze spirali długów.
![Długi Polaków w 2012 r. wg KRUK SA [© Lena Lir - Fotolia.com] Długi Polaków w 2012 r. wg KRUK SA](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/dlugi-Polakow/Dlugi-Polakow-w-2012-r-wg-KRUK-SA-116325-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl