Płatności masowe w Polsce w 2009 r.
2011-03-03 11:34
Przeczytaj także: Polecenie zapłaty oszczędza czas
Gaz
W 2006 roku większość płatności za gaz wykonywana była w sposób gotówkowy - 83,2%, z czego najczęściej była to płatność gotówką w kasie punktu obsługi klienta lub u inkasenta 38%. Natomiast w 2009 roku, dominującym sposobem płatności gotówkowych za tę usługę była płatność gotówką na poczcie (około 35%). Z bezgotówkowych płatności największym powodzeniem cieszyło się polecenie przelewu wykonywane przy pomocy bankowości internetowej (20%). Odsetek płatności bezgotówkowych za gaz wzrósł z 17% w 2006 roku do 29% w 2009 r. Analiza sposobów płatności w zależności od posiadania i nieposiadania konta osobistego dowodzi, że tylko 34% osób posiadających dostęp do konta osobistego regulowało bezgotówkowo płatności za gaz.
Ogrzewanie
Kolejną usługą badaną przez NBP w 2009 roku były formy dokonywania płatności za ogrzewanie. Transponując odpowiedzi respondentów na gospodarstwa domowe, można stwierdzić, że rachunki tego typu osobno, a nie na przykład razem z czynszem, płaciło około 36% gospodarstw domowych. Spośród nich, większość, bo 66,8%, dokonywała płatności gotówką, a najczęściej wybieraną formą płatności była płatność gotówką na poczcie (43,6%). Podobnie jak we wcześniejszych usługach, przelew w bankowości internetowej był natomiast najpopularniejszym bezgotówkowym sposobem opłacania rachunków (prawie 23%).
Abonament RTV
Gotówkowe sposoby płatności za abonament RTV stanowiły aż 85% ogółu wykonanych płatności. Dominującym sposobem płatności w 2006 roku była gotówka na poczcie z 67% udziałem w całości sposobów płatności za tę usługę. W 2009 roku udział płatności gotówkowych dokonywanych na poczcie spadł do 61%. Ogólnie udział innych form płatności gotówkowych w 2009 roku zmniejszył się na korzyść przelewów w bankowości internetowej. W 2009 roku bezgotówkowe sposoby płatności występowały łącznie w ponad 30% przypadków. Spośród bezgotówkowych form płatności, najbardziej dynamicznie wzrosły przelewy w bankowości internetowej z około 5% do prawie 23%.
fot. mat. prasowe
Sposoby płatności za abonament RTV w Polsce w 2009 r.
W 2009 r. każdy użytkownik posiadający odbiornik radiowy lub telewizyjny otrzymał indywidualny numer rachunku bankowego wraz z nowym formularzem z kodem kreskowym. Istniała możliwość dokonywania płatności abonamentu RTV także w punktach przyjmowania wpłat gotówkowych, przelewem w bankowości internetowej lub w oddziale banku. Jednakże przyzwyczajenie do gotówkowego sposobu płatności na poczcie wciąż jest powszechne w społeczeństwie.
Znaczna część respondentów mogła także w omawianym pytaniu wskazać na płatność za telewizję kablową i satelitarną, stąd tak wysoki odsetek odpowiedzi. Na koniec 2009 r. w Polsce było ponad 6,5 miliona osób korzystających z telewizji satelitarnej, z czego 440 tysięcy na kartę. Dodatkowo, według Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, na koniec 2009 r. w Polsce było około 4,5 miliona użytkowników telewizji kablowej, którzy także co miesiąc opłacali rachunki. Wiedząc o osobach, które korzystają z obu usług, liczbę osób, dla których pytanie o abonament RTV mogło być różnie rozumiane, można szacować na około 10 milionów osób. Jednakże w badaniu w dalszej kolejności pytano o sposób płatności za telewizję cyfrową lub kablową.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl