eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCloud Computing a nowe miejsca pracy

Cloud Computing a nowe miejsca pracy

2011-03-05 00:19

Cloud Computing a nowe miejsca pracy

Łączne korzyści ekonomiczne w latach 2010-2015 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W rezultacie przewidywanego rozpowszechnienia technologii przetwarzania w chmurze (cloud computing) w wielu branżach głównych gospodarek europejskich istnieje możliwość wygenerowania dodatkowych 763 mld EUR do roku 2015, a także stworzenia wielu milionów nowych miejsc pracy. Na usługach tego typu najbardziej skorzysta sektor dystrybucji, handlu detalicznego i hotelarski - przewiduje się, że korzyści osiągną poziom ponad 233 mld EUR.

Przeczytaj także: Niedoceniana elastyczność cloud computing

Instytut Centre for Economics and Business Research (Cebr) zaprezentował nowe wyniki badań drugiej części raportu firmy EMC zatytułowanego "Korzyści płynące z usług przetwarzania w chmurze w 2011 r. (2011 Cloud Dividend)". Raport koncentruje się na kluczowych sektorach gospodarki Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Przetwarzanie w chmurze umożliwia udostępnianie przedsiębiorstwom informacji i technologii w sposób bezpieczny i skalowalny. Rozwiązanie jest dostępne jako usługa, z której firmy korzystają, kiedy jest to potrzebne. Taki model dostępu do systemów informatycznych i informacji przyspiesza wprowadzanie nowych produktów, pozwala uniknąć tradycyjnych progów wejściowych i umożliwia wykorzystanie nowych okazji pojawiających się na rynku.

Badanie koncentruje się na trzech najbardziej popularnych obecnie modelach przetwarzania w chmurze: chmurze publicznej (kontrolowanej przez dostawcę); chmurze prywatnej (kontrolowanej wewnętrznie przez dział informatyczny przedsiębiorstwa) oraz chmurze hybrydowej (połączeniu obu typów architektur).

Dzięki połączeniu możliwości szybszego rozpoczęcia działalności, rozwoju działalności oraz ograniczenia kosztów, w branży dystrybucji, handlu detalicznego i hotelarskiej będzie możliwe uzyskanie 233 mld EUR— co stanowi 31% łącznych korzyści ekonomicznych, które są przewidywane w tym regionie. 77% tej wartości zostanie uzyskane z prywatnych i hybrydowych rozwiązań typu cloud.

Branża dystrybucji, sprzedaży detalicznej i hotelarska miała największy udział w korzyściach ekonomicznych we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Natomiast w Niemczech najsilniejszy był sektor usług bankowych, finansowych i biznesowych. Wydatki kapitałowe na rozwiązania informatyczne w tych branżach ograniczono o 18,1 mld EUR.

Według najnowszego badania, większość nowych miejsc pracy zostanie utworzonych w rezultacie przyjęcia technologii przetwarzania w chmurze w sektorze rządowym, szkolnictwie i służbie zdrowia. Przewiduje się, że powstanie tam ponad 800 000 nowych miejsc pracy. Badanie pokazuje, że we wszystkich pięciu gospodarkach łączna liczba nowych miejsc pracy może wzrosnąć nawet do 2,4 mln w 2015 roku.

Adam Thilthorpe, dyrektor z Brytyjskiego Towarzystwa Informatycznego mówi: „Nowoczesne technologie wprowadzają zmiany w prywatnych firmach, usługach realizowanych przez sektor publiczny i w życiu społecznym. Zastosowanie rozwiązań IT zapewnia wzrost dochodów i poziomu zatrudnienia. Krytyczną rolę w tym procesie zmian odgrywa przetwarzanie w chmurze (cloud computing). Wpływ nowoczesnych technologii nie ogranicza się jedynie do przodujących w tej dziedzinie nowych firm, ale dotyczy także modeli zarządzania stosowanych w tradycyjnych organizacjach. Specjaliści w dziedzinie IT powinni nie tylko umieć funkcjonować w środowisku takich tradycyjnych firm, ale także odpowiednio wykorzystać swoją wiedzę i zastosować nowoczesne rozwiązania dopasowując je do potrzeb danej instytucji”.

fot. mat. prasowe

Łączne korzyści ekonomiczne w latach 2010-2015

Łączne korzyści ekonomiczne w latach 2010-2015


Oliver Hogan, ekonomista zarządzający z instytutu Cebr, , mówi: „Nasze badanie dotyczące wpływu przetwarzania w chmurze ujawniło istotne korzyści ekonomiczne związane z przewidywanym wprowadzeniem tej technologii w wielu sektorach gospodarki. ‘Dystrybucja, sprzedaż detaliczna i hotelarstwo’ potencjalnie uzyska najwyższy zwrot z wdrożenia chmury obliczeniowej, pomimo zmniejszonej siły nabywczej i konieczności obniżania cen produktów. ‘Bankowość oraz usługi finansowe i biznesowe’ to także jeden z najsilniejszych sektorów pod względem osiąganych korzyści. Jednakże niższy współczynnik względny wydatków kapitałowych na IT do kosztów pracy w tych branżach oznacza, że ich udział w łącznych korzyściach w regionie EMEA nie jest proporcjonalny do udziału w PKB. Jednym z kluczowych czynników stymulujących pobudzenie gospodarki będzie tworzenie nowych miejsc pracy. Co ciekawe, sektor publiczny powinien zyskać ich najwięcej. Przewiduje się, że w wyniku rozpowszechnienia usług przetwarzania w chmurze zostanie tam utworzonych nawet 800 000 nowych miejsc pracy”.

 

1 2 3

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: