Tendencje na rynku pracy specjalistów I kw. 2011
2011-03-04 12:19
Przeczytaj także: Tendencje na rynku pracy specjalistów III kw. 2010
Jaka będzie dynamika zatrudnienia na światowych rynkach pracy?
Europa Zachodnia
Największy procent pracodawców deklarujących zatrudnianie specjalistów i menedżerów pod koniec I i na początku II kwartału br. to przedsiębiorcy z Luksemburga i Wielkiej Brytanii (po 71%) i Belgii (61%). Z kolei, największy procent pracodawców zwalniających specjalistów i menedżerów pod koniec I i na początku II kwartału br. pochodzi z: Portugalii (39%), Belgii (37%), Luksemburga i Wielkiej Brytanii (po 29%).
Europa Wschodnia i Eurazja
Według Antal, najwyższy poziom procentowy w przypadku rekrutacji specjalistów i menedżerów pod koniec I i na początku II kwartału br. odnotowano w Rosji (72%), na Ukrainie (75%) i w Czechach (64%). Najwięcej pracodawców planujących zwalnianie specjalistów i menedżerów jest na Słowacji (42%), w Turcji (36%), Rosji i na Ukrainie (po 32%).
Afryka i Bliski Wschód
Najwięcej pracodawców planujących powiększać swoje zespoły o specjalistów i menedżerów pod koniec I i na początku II kwartału br. jest w Botswanie, Egipcie (po 75%), Kenii i na Filipinach (po 73%). Najwięcej pracodawców planuje redukcję swoich zespołów w Pakistanie (33%), Nigerii (25%) i Indiach (21%).
Ameryka Północna i Południowa
Największe potrzeby rekrutacji specjalistów i menedżerów pod koniec I i na początku II kwartału br. zgłaszają pracodawcy z Brazylii, Meksyku i Stanów Zjednoczonych (po 76%). Największe redukcje zespołów będą miały miejsce w Stanach Zjednoczonych (34%), Brazylii (31%) i Kanadzie (27%).
Australia i Oceania
Badanie pokazało również, że 79% pracodawców z Australii i 50% pracodawców z Nowej Zelandii i deklaruje potrzebę zatrudnienia specjalistów i menedżerów pod koniec I i na początku II kwartału br.
fot. mat. prasowe
Najbardziej i najmniej dynamiczne sektory w zestawieniu globalnym
Informacje o badaniu
Badanie Antal Global Snapshot przeprowadzono na próbie 14 200 przedsiębiorstw w 52 krajach w Europie,
Azji, Afryce i obu Amerykach. Badania przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 2439 pracodawców i przeprowadzone było w terminie od 10 stycznia do 2 lutego 2011 r.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl