eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWojsko Polskie niecelnie inwestuje

Wojsko Polskie niecelnie inwestuje

2011-03-07 10:48

Przeczytaj także: Polski przemysł zbrojeniowy rośnie


Raport wskazuje, że 2009 rok był czasem największego oddziaływania skutków kryzysu finansowego na siły zbrojne, zarówno w Polsce jak i na świecie. Pomimo tego udział wydatków majątkowych (najbardziej elastycznych spośród dużych dostępnych wydatków na obronność) tylko w dwunastu państwach spadł (w porównaniu z 2005 rokiem), w tym m.in. w Polsce. Są również państwa, w których udział ten wzrósł bardzo dynamicznie, w USA z 25,5 do 31,1%; w Grecji z 16,3 do 28,7%; w Czechach z 16,2 do 26,3%; w Niemczech z 17,9 do 22,4%; w Luksemburgu z 12,4 do 22,2%; w Kanadzie z 14,2 do 21,4%.

Według Instytutu Globalizacji, cięcia finansowe dokonane w 2009 roku doprowadziły do realizacji wydatków na poziomie 1,81% PKB z 2008 roku, czyli do złamania przepisów ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Pozbawienie znacznych środków na modernizację armii, może odnieść negatywne skutki w przyszłości.

Jak czytamy w raporcie, Polska jest dużym importerem uzbrojenia. Polskie przedsiębiorstwa nie mogąc spełnić wszystkich stawianych jakościowych i technicznych wymagań nie mogą wygrać konkurencji z przedsiębiorstwami zagranicznymi, bardziej zaawansowanymi technologicznie. Jednocześnie sprzęt polskiej produkcji nie znajduje wielu chętnych na międzynarodowym rynku zbrojeniowym. Jest to wynik polityki państwa prowadzonej wobec przemysłu zbrojeniowego. Największy podmiot na tym rynku grupa Bumar, stanowiąca własność Skarbu Państwa, jest jednym z przykładów tego zacofania. Jednocześnie powstają małe prywatne przedsiębiorstwa, konkurujące ofertą w swojej specjalności na międzynarodowym rynku, takie jak WB Electronics, mający w swojej ofercie również samolot bezzałogowy.

fot. mat. prasowe

Import i eksport w niektórych państwach świata w latach 2000-2009

Import i eksport w niektórych państwach świata w latach 2000-2009


Instytut Globalizacji uważa, że ze względu na bezpieczeństwo narodowe kraju, Polska co najmniej połowę sprzętu wojskowego powinna wytwarzać we własnym zakresie. Zyskałaby na tym polska gospodarka, a Wojsko Polskie otrzymywałoby sprzęt nowy, wysokiej jakości i objęty gwarancją.

Do pobrania:

Przeczytaj także: Wydatki na wojsko 2014 Wydatki na wojsko 2014

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: