eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyIndeks biznesu PKPP Lewiatan II 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2011

2011-03-07 10:07

Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2011 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym stracił w notowaniu kwartalnym dwa punkty i wyniósł 46 pkt., lecz utrzymał notowania roczne na poziomie 55 pkt. Indeks roczny pozostaje nadal powyżej połowy skali, co oznacza, że bieżący rok nie powinien być gorszy od poprzedniego.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2011

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2011

Jednak obniżenie notowań indeksu kwartalnego wskazuje, że trzeba się liczyć z pewnym ostudzeniem koniunktury w pierwszym kwartale, gdyż najprawdopodobniej nie uda się teraz powtórzyć boomu konsumpcyjnego z końcówki ubiegłego roku. Nadal nie widać przyspieszenia w inwestycjach w środki trwałe, czyli przedsiębiorstwa nie do końca wierzą w trwałość boomu popytowego, który obserwowaliśmy w poprzednim kwartale. Wydaje się jednak, że wzrost płac, możliwy dzięki szybko rosnącej wydajności, oraz poprawa sytuacji na rynku pracy powinny w kolejnych kwartałach pozwolić na utrzymanie tempa konsumpcji i popytu, który przekona firmy do inwestowania, jeśli otoczenie zewnętrzne i ogólny klimat koniunktury nie ulegną pogorszeniu.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym stracił w notowaniu kwartalnym dwa punkty schodząc do 46 pkt., lecz utrzymał notowania roczne na poziomie 55 pkt. Indeks roczny pozostaje nadal powyżej połowy skali, co oznacza, że bieżący rok w całości nie powinien być gorszy od poprzedniego. Jednak obniżenie notowań indeksu kwartalnego wskazuje, że trzeba się liczyć z pewnym ostudzeniem koniunktury w pierwszym kwartale. Jest to związane przede wszystkim z prawdopodobnym przejściowym osłabieniem czynników popytowych w stosunku do poprzedniego kwartału, który charakteryzował się bardzo silnym ożywieniem popytu wewnętrznego na skutek wzrostu konsumpcji i wysokiej stopy wzrostu akumulacji brutto, przede wszystkim z powodu wzrostu zapasów. Niestety nadal nie widać przyspieszenia w inwestycjach w środki trwałe, czyli przedsiębiorstwa nie do końca wierzą w trwałość boomu popytowego, który obserwowaliśmy w ostatnim kwartale ub. roku. Wydaje się jednak, że wzrost płac i poprawa sytuacji na rynku pracy powinny pozwolić w kolejnych kwartałach na utrzymanie tempa konsumpcji, a nadal stosunkowo solidny wzrost u naszego największego partnera eksportowego daje nadzieję na zachowanie przyzwoitego eksportu. A zatem, jeżeli nie dojdzie do załamania na rynkach finansowych, można oczekiwać wyrównania tempa wzrostu w kolejnych kwartałach do poziomu przynajmniej nie niższego od zarejestrowanego w roku ubiegłym.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Kwartalne indeksy czynników

Indeks popytu kwartalny utrzymał notowanie na poziomie 49 pkt, a indeks roczny wzrósł nawet o dwa punkty do 62 pkt., jednak różnica między nimi pozostaje znacząca, przy czym indeks kwartalny plasuje się poniżej polowy skali. O ile więc oczekiwania odnośnie popytu w skali całego roku są nadal optymistyczne, to w pierwszym kwartale należy się liczyć z pewnym ostudzeniem boomu popytowego, zwłaszcza na rynku krajowym, w stosunku do końcówki ub. roku. Pierwszym sygnałem jest wyraźne osłabienie tempa sprzedaży detalicznej w styczniu, w części jako regularny efekt sezonowy, ale też z powodu przesunięcia części wydatków konsumpcyjnych na poprzedni kwartał w antycypacji wzrostu cen, który faktycznie obecnie ma miejsce. Jednak gdy utrzyma się wzrost zatrudnienia i dodatnia dynamika płacy realnej, można się spodziewać, że również w tym roku dynamika wydatków konsumpcyjnych ludności nie będzie wiele mniejsza. Do tego może w kolejnych kwartałach dojść oczekiwany wzrost wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw, jeśli otoczenie zewnętrzne i ogólny klimat koniunktury nie ulegną pogorszeniu. Nie oczekuje się jednak w tym roku dodatniego wpływu eksportu netto na wzrost krajowego PKB, jednak nie z uwagi na eksport ale rosnący import. Natomiast po kilku latach regresu można się spodziewać wzrostu napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: