eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCeny transakcyjne nieruchomości II 2011

Ceny transakcyjne nieruchomości II 2011

2011-03-08 13:27

Ceny transakcyjne nieruchomości II 2011

Zmiany indeksu cen transakcyjnych © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Indeks cen transakcyjnych mieszkań w lutym niemal nie zmienił swojej wartości w porównaniu z poprzednim miesiącem. Tak jak można było oczekiwać, ceny utrzymują się na stabilnym poziomie. W ostatnim miesiącu wartość wskaźnika obliczanego na podstawie transakcji dokonywanych przez klientów Open Finance i Home Broker spadła 0,04 proc., osiągając 884,42 pkt. Tym samym od najniższego poziomu - 875,13 pkt. - zanotowanego w czerwcu 2009 roku, czyli tuż po osiągnięciu dołka po fali kryzysowej przeceny nieruchomości, dzieli go zaledwie nieco ponad 1 proc. Od tego czasu indeks porusza się w stosunkowo wąskim, nie przekraczającym 4 proc. przedziale pomiędzy 875 a 909 pkt.

Przeczytaj także: Ceny transakcyjne nieruchomości I 2011

fot. mat. prasowe

Zmiany indeksu cen transakcyjnych

Zmiany indeksu cen transakcyjnych

Przed totalnym marazmem rynek mieszkaniowy broni tylko stopniowo rosnąca liczba zawieranych transakcji. Co prawda, w lutym, a wcześniej w styczniu, notowaliśmy miesięczne nieznaczne spadki ich liczby, trzeba jednak pamiętać, że pod tym względem są to statystycznie najsłabsze miesiące w roku. Natomiast licząc rok do roku liczba transakcji wzrosła wyraźnie (do podawania precyzyjnych danych porównawczych powrócimy po publikacji prospektu emisyjnego Open Finance). Przed rokiem było to przeszło 112 proc., ale wówczas mieliśmy do czynienia z efektem niskiej bazy, gdyż przełom 2008 i 2009 roku to apogeum kryzysu finansowego, podczas którego ruch zarówno na rynku kredytowym jak i nieruchomościowym praktycznie zamarł.

W skali miesiąca największy wzrost przeciętnej ceny transakcyjnej obserwowaliśmy w Olsztynie (wzrost o 7,6 proc.) i Białymstoku (6,7 proc.). Są to jednak miasta o relatywnie płytkich rynkach mieszkaniowych, a im niższa liczba transakcji, tym większe są możliwe fluktuacje cen. W Poznaniu, Gdańsku czy Warszawie, gdzie rynki są kilka, czy nawet kilkanaście razy większe, wzrost cen był znacznie mniejszy i wyniósł, odpowiednio: 1,7, 0,6 i 0,5 proc. Z kolei największe spadki miały miejsce w przypadku Bydgoszczy (spadek o 3,5 proc.), Gdyni (-3,1 proc.) oraz Szczecina (-2,2 proc.).

fot. mat. prasowe

Jak zmieniały się ceny transakcyjne metra kwadratowego w największych miastach Polski w ostatnich 1

Jak zmieniały się ceny transakcyjne metra kwadratowego w największych miastach Polski w ostatnich 12 miesiącach


Komentarz i prognoza

Pomimo wzrostu liczby zawieranych transakcji ceny mieszkań zasadniczo nie zmieniając się, bo – w odróżnieniu od sytuacji z okresu boomu z lat 2006-2008 – mamy do czynienia z rynkiem klienta, a nie dewelopera. W miastach o największych rynkach nie brakuje lokali gotowych do zamieszkania od zaraz. Deweloperzy nie mogą więc pozwolić sobie na windowanie cen, aby nie zrazić klienta, który ma z czego wybierać.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: