eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPerspektywy zatrudnienia II kw. 2011

Perspektywy zatrudnienia II kw. 2011

2011-03-09 00:15

Perspektywy zatrudnienia II kw. 2011

Prognoza zatrudnienia netto wg regionów © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak wynika z opublikowanego 8 marca 2011 roku raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia w Polsce, należy spodziewać się przyspieszenia tempa wzrostu zatrudnienia w II kwartale 2011 r. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski na osiąga +12%, co oznacza, że więcej polskich pracodawców planuje zatrudniać, niż redukować zatrudnienie. Wynik ten stawia Polskę w pierwszej trójce pośród 21 krajów z regionu Europa - Bliski Wschód - Afryka, w których przeprowadzane jest badanie.

Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?

Wśród 750 przebadanych pracodawców 16% deklaruje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale, 4% planuje redukcję liczby etatów, a 76% nie planuje żadnych zmian personalnych. W ujęciu kwartalnym odnotowuje się wzrost prognozy o siedem punktów procentowych, co jest powtórzeniem tendencji z analogicznego okresu 2010 r. W ujęciu rocznym prognoza utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Z kwartału na kwartał trzykrotnie zmniejszyła się grupa pracodawców rozważających redukcje zatrudnienia, z 12% do 4%.

„Perspektywy zatrudnienia dla Polski są dobre i wskazują na ożywienie na rynku pracy. Polscy pracodawcy należą do najbardziej optymistycznych w Europie, jeden na sześciu deklaruje tworzenie nowych etatów w najbliższym kwartale. Co ważne, procent pracodawców planujących redukcje jest najniższy od trzech lat, od kiedy badanie jest prowadzone w Polsce” - mówi Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska.

fot. mat. prasowe

Prognoza zatrudnienia netto wg sektorów

Prognoza zatrudnienia netto wg sektorów

W dziewięciu z dziesięciu badanych sektorach więcej jest pracodawców, którzy planują zwiększać zatrudnienie, niż tych przewidujących redukcje w II kwartale 2011 r. Wyraźny wzrost optymizmu widać wśród firm z sektora Budownictwo, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +32%, co oznacza znaczny wzrost prognozy zarówno w ujęciu kwartalnym, o 32 punkty proc., jak i rok do roku o 21 punktów proc. Po spowolnieniu obserwowanym w wynikach dla I kwartału 2011 r. w najbliższym kwartale wzrasta prognoza netto zatrudnienia dla sektora Kopalnie/Przemysł wydobywczy, osiągając +24%. Bardzo dobre perspektywy ustalono na podstawie deklaracji pracodawców z sektora Produkcja przemysłowa. Prognoza netto zatrudnienia osiąga poziom +15%, wskazując lekki wzrost w ujęciu kwartalnym o 2 punkty proc., jak i rok do roku, o 4 punkty proc. Tradycyjnie dobre nastroje obserwowane są wśród pracodawców z sektora Finanse / Ubezpieczenia / Nieruchomości / Usługi, prognoza netto zatrudnienia wynosi +15% i wzrasta w ujęciu kwartalnym o 3 punkty proc., oraz o 7 punktów proc. w ujęciu rocznym.

Osłabienie optymizmu pracodawców Manpower zaobserwował w sektorze Instytucje sektora publicznego zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym. Prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2011 r. wynosi +3% i jest to najniższy wynik w tym sektorze od początku prowadzenia badania w Polsce, tj. od II kwartału 2008 r. Prognoza maleje o 17 punktów proc. w ujęciu kwartalnym oraz o 18 punktów proc. w ujęciu rocznym. Jedyny sektor, w którym pracodawcy przewidują w II kwartale 2011r. raczej redukcje niż zatrudnienia to Energetyka / Gazownictwo / Wodociągi. Prognoza netto zatrudnienia osiąga -1% i spada w ujęciu kwartalnym o 3 punkty proc., a w ujęciu rocznym o 12 punktów proc.

Prognoza zatrudnienia dla II kwartału 2011 r. jest pozytywna we wszystkich sześciu badanych regionach Polski, wszędzie przyspiesza też tempo wzrostu zatrudnienia. Optymizm pracodawców uległ lekkiemu osłabieniu w ujęciu rocznym w czterech regionach.

fot. mat. prasowe

Prognoza zatrudnienia netto wg regionów

Prognoza zatrudnienia netto wg regionów

Z raportu wynika, że nadal największy optymizm w zatrudnianiu pracowników wykazują firmy z regionu Centralnego (łódzkie, mazowieckie), w którym prognoza netto zatrudnienia osiąga +18%. Tym samym przyspiesza tempo wzrostu zatrudnienia w regionie – odnotowujemy wzrost o 4 punkty proc. w ujęciu kwartalnym, a o 5 punktów proc. w ujęciu rocznym. Deklaracje pracodawców ze wschodu Polski zapowiadają pozytywne tendencje dla tamtejszego rynku pracy. Prognoza netto zatrudnienia dla regionu Wschodniego (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie) osiąga poziom +15%, rosnąc o 15 punktów proc. w ujęciu kwartalnym i o 4 punkty proc. w ujęciu rocznym. Podobną sytuację obserwujemy w regionie Północnym (kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie), gdzie prognoza netto zatrudnienia osiąga +10% i wzrasta o 13 punktów proc. kwartalnie, choć maleje o 6 punktów proc. rok do roku. Prognoza netto zatrudnienia dla regionu Południowego (małopolskie, śląskie) na poziomie +9% jest najsłabszym wynikiem regionalnym w nadchodzącym kwartale. Nastroje pracodawców z południa Polski poprawiły się w porównaniu z I kwartałem 2011 r., prognoza wzrosła o 3 punkty proc., nastąpił natomiast jej spadek o 4 punkty proc. w porównaniu z tym samym okresem 2010 r.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: