Jest praca za czeską granicą
2011-03-10 00:15
Przeczytaj także: Egzotyczne oferty pracy
Ze zrozumiałych względów, Czechy na miejsce pracy najczęściej wybierają mieszkańcy naszych południowych województw (na ogół pracują oni również w paśmie przygranicznym), ale osoby mające odpowiednie kwalifikacje i lubiące kulturę tego kraju powinny rozważyć oferty czeskich pracodawców. Choć jak wynika z badania, przeprowadzonego w połowie 2010 roku przez CBOS i jego partnerów z krajów Grupy Wyszehradzkiej, wśród Czechów jest relatywnie najmniej osób, które spodziewają się poprawy kondycji gospodarczej swojego kraju, to nadal bezrobocie jest tu niższe niż Polsce. Jak podaje czeskie Ministerstwo Pracy, w styczniu było ono na poziomie 9,7%, gdy w Polsce kształtowało się na poziomie 13%.
- Pomimo spowolnienia gospodarczego i zmniejszenia się liczby wolnych miejsc pracy, prawie 55 procent społeczeństwa czeskiego uważa za właściwe zatrudnianie obcokrajowców. Na tym tle korzystnie kształtują się wyniki badania sympatii Czechów do wybranych narodów i narodowości, w którym w stosunku do Polaków, podobnie jak do Austriaków, Anglików i Szwedów dominowały przejawy sympatii. Ogólnie wizerunek polskiego pracownika w Czechach jest pozytywny - mówi Wojciech Pobóg-Pągowski, I Radca w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Pradze.
Jak zauważa serwis Pracuj.pl, niewątpliwym plusem wyjazdu do Czech za pracą jest stosunkowo niewielka odległość od Polski, co pozwala na powrót do kraju niemal w każdy weekend. Jako członkowie Unii Europejskiej nie musimy mieć pozwolenia na pracę, wystarczy dowód osobisty lub paszport. Po okresie 3 miesięcy należy wystąpić o wydanie zezwolenia na pobyt dla obywatela kraju członkowskiego UE, ale posiadanie tego zezwolenia nie jest warunkiem koniecznym i niezbędnym do podjęcia pracy. Zarobki są co prawda porównywalne do tych nad Wisłą, ale popyt na wykwalifikowanych pracowników jest w Czechach nadal duży, więc można liczyć na nieco lepsze stawki w wybranych zawodach.
- W naszej ocenie w najbliższym czasie najwięcej możliwości zatrudnienia obywateli polskich, poza tradycyjnym przemysłem i rzemiosłem, będzie w branży informatycznej, usługach biznesowych i administracyjnych. – dodaje Wojciech Pobóg-Pągowski.
![Branża BSS: rekrutacja pracowników bez nowych miejsc pracy? [© janews094 - Fotolia.com] Branża BSS: rekrutacja pracowników bez nowych miejsc pracy?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/uslugi-dla-biznesu/Branza-BSS-rekrutacja-pracownikow-bez-nowych-miejsc-pracy-265468-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl