Publiczne komputery a wyciek danych
2011-03-09 13:44
Przeczytaj także: Bezpieczne surfowanie
Zapewne niewiele osób chciałoby, aby ich dokumenty - zwłaszcza takie, jak te wymienione wyżej - wpadły w ręce zupełnie obcych osób, konkurencji czy cyberprzestępców. Dlatego istotne jest, aby w pośpiechu nie zapomnieć o kilku podstawowych zasadach.
Jak zadbać o poufność swoich danych podczas korzystania z publicznych komputerów:
- Jeżeli naprawdę musimy skorzystać z publicznego komputera, na początku należy sprawdzić, czy nie jest on zainfekowany. Warto pamiętać, że w zależności od zainstalowanego programu antywirusowego, wyniki skanowania nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość.
- Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy w przeglądarce została włączona opcja zapamiętywania haseł. Jeżeli tak jest, należy ją jak najszybciej wyłączyć. Jeżeli jest to niemożliwe, nie należy korzystać z takiego komputera do otwierania jakichkolwiek zasobów, w których konieczne jest podawanie hasła.
- Jeżeli pracujemy z dokumentami i zdjęciami, najlepiej nie pobierać ich na dysk publicznego komputera. Wiele dzisiejszych usług e-mail pozwala korzystać z dokumentów bezpośrednio z konta pocztowego. Jeżeli pobranie czegoś jest konieczne, musimy pamiętać, aby przed odejściem od komputera wszystko usunąć i opróżnić kosz.
- Warto również przyjrzeć się samemu komputerowi i sprawdzić, czy między portem, do którego podłączona jest klawiatura, a samą klawiaturą, nie ma żadnych dodatkowych urządzeń. Cyberprzestępcy mogą zostawiać taki sprzęt w celu przechwytywania danych wprowadzanych przez użytkownika z klawiatury.
- Inne środki zapobiegawcze obejmują wyczyszczenie historii aktywności internetowej oraz, przed połączeniem się z Internetem, włączenie trybu prywatności, który jest dzisiaj oferowany przez wiele przeglądarek.
Przeczytaj także:
Wyciek poufnych danych firmy traktują poważnie
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zagrożenia internetowe, szkodliwe programy, utrata danych, bezpieczeństwo w sieci, wyciek danych, kradzież danych