Otwarcie rynku pracy w Niemczech, Austrii i Szwajcarii
2011-03-12 00:08
Pracownicy poszukiwani w Niemczech Austrii i Szwajcarii © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Agencje zatrudnienia a otwarcie rynku pracy w Niemczech
Sytuacji na rynkach pracy w Niemczech, Szwajcarii i Austrii, prawnym aspektom zatrudniania Polaków na terenie Niemiec oraz delegowaniu pracowników za granicę dedykowana była konferencja Otwarcie rynków pracy – szanse i zagrożenia, która odbyła się w czwartek, 10 marca br., w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowej w Warszawie. Organizatorami konferencji było Polskie Forum HR oraz Polsko Niemiecka Izba Przemysłowo- Handlowa. Punktem kulminacyjnym konferencji była godzinna debata na temat szans i zagrożeń dla polskiego i niemieckiego rynku pracy.Sytuacja na rynkach pracy w Niemczech, Szwajcarii i Austrii
fot. mat. prasowe
Pracownicy poszukiwani w Niemczech Austrii i Szwajcarii
Szacuje się, że do pracy w Niemczech może wyjechać 300 – 400 tys. Polaków. Najbardziej poszukiwane zawody to: pracownicy z wykształceniem technicznym (np. elektrycy, elektronicy, mechanicy precyzyjni, mechatronicy, inżynierowie budowlani), wykwalifikowani sprzedawcy, informatycy, lekarze i personel medyczny i przedstawiciele handlowi. Niemiecki rynek pracy może przyjąć około 14 tys. mechaników i monterów urządzeń elektrycznych i elektronicznych, około 12 tys. pracowników branży finansowej i bankowej, 12 tys. opiekunek, około 10 tys. pracowników branży hotelarskiej.
Demograficzne problemy Europy – wpływ otwarcia rynków pracy na sytuację w Polsce
fot. mat. prasowe
Współczynnik obciążenia demograficznego
Polska to kraj, który obecnie jest relatywnie młody w sensie demograficznym na tle UE27, ale w przyszłości proces starzenia się populacji będzie gwałtowny. Według raportu „Polska 2030”, zasoby pracy mogą tylko nieznacznie wzrosnąć w perspektywie kolejnych 15–20 lat, aby drastycznie spaść w kolejnych dekadach. Według prognoz GUS, do 2030 roku liczba osób w wieku poprodukcyjnym wzrośnie do 9,6 mln (z blisko 6 mln w roku 2006). Duży odpływ pracowników do pracy za granicę może mieć znaczący wpływ na Polski rynek pracy, jak i na nasz system świadczeń emerytalnych.
Nauka zawodu w Niemczech dla polskiej młodzieży
fot. mat. prasowe
Płaca minimalna w Niemczech
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl