Rynek pracy - prognozy 2011
2011-03-15 11:28
Pracodawcy czy pracownicy - kto będzie dyktował warunki na rynku pracy w roku 2011? Jakie są szanse na wzrost płac? Czy czeka nasz masowy odpływ polskich specjalistów do Niemiec? Pracownicy G-force Recruitment przedstawiają prognozy dotyczące sytuacji na rynku pracy w roku 2011.
Przeczytaj także: Zawodowi kierowcy nie tylko na etacie
Analizując tendencje na rynku pracy w najbliższym roku, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sygnały świadczące o zwiększeniu zatrudnienia przez pracodawców. Może to świadczyć o pewnym pobudzeniu gospodarczym i poprawie sytuacji na rynku pracy w najbliższym roku. Liczba ofert już na początku roku jest niemal dwukrotnie wyższa niż przed rokiem. Jeśli trend ten się utrzyma, to właśnie kandydaci będą dyktować warunki na rynku pracy w najbliższym roku.Wśród branż, w których pracodawcy deklarują największy wzrost zatrudnienia, znajdują się przede wszystkim branża IT oraz telekomunikacyjna. Na brak pracy, podobnie jak w roku poprzednim, nie będą mogli narzekać również kandydaci poszukujący zatrudnienia na stanowiskach sprzedażowych. Przewiduje się również duże zapotrzebowanie na pracowników w branży budowlanej, w dużej mierze dzięki inwestycjom prowadzonym w związku z organizacją Euro 2012. Dużo mówi się również o rozwoju centrów outsourcingu w Polsce, w związku z tym zwiększa się zapotrzebowanie na księgowych oraz specjalistów z branży finansowej. Dotyczy to przede wszystkim Krakowa, który staje się najważniejszym ośrodkiem lokowania centrów finansowych i usługowych w tej części Europy. Przewiduje się również znaczny rozwoju rynku pracy tymczasowej, ponieważ w pokryzysowym zamieszaniu pracodawcy chętniej korzystać będą z elastycznych form zatrudnienia.
Jeśli chodzi o konkretne stanowiska, które będą się cieszyć popularnością w roku 2011, to z pewnością należy wymienić inżynierów oraz kierowników budowy. Na znalezienie dobrze płatnej pracy będą mogli liczyć również specjaliści od marketingu w Internecie, przede wszystkim osoby mające dużą wiedzę na temat mediów społecznościowych. Duże zapotrzebowanie w branży internetowej jest związane z rozszerzeniem działań firm w przestrzeni social media, jak również uruchomieniem wielu projektów finansowanych z programu Unii Europejskiej – Innowacyjna Gospodarka.
Cały czas wysokie będzie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych handlowców z dobrą znajomością rynków, na których działają oraz profesjonalnym warsztatem technik sprzedaży.
W przyszłym roku przedsiębiorstwa odczują, w dużo większym stopniu niż w ciągu ostatnich kilku lat, niedobór absolwentów. W przyszłym roku na rynek pracy zaczną wchodzić pierwsze roczniki niżu demograficznego. Stoimy zatem w przeddzień rozpoczęcia walki o młodych ludzi z dużym potencjałem. Wzrośnie rola działań z obszaru “employer branding”. Firmy zaczną wcześniej zabiegać o zdolnych młodych pracowników i podejmować na masową skalę działania, aby zatrzymać ich w organizacji.
W pewnych branżach zapowiadane są jednak redukcje etatów, chodzi przede wszystkim o administrację publiczną. Mówi się o redukcji nawet do 10 % etatów, duże zwolnienia przewidywane są również wśród cywilnych pracowników armii.
Przeczytaj także:
Pandemia COVID-19 a rynek pracy w Polsce
oprac. : Agnieszka Szczerba, Karol Macios / G-Force
Więcej na ten temat:
rynek pracy, wzrost zatrudnienia, rynek pracy w Polsce, analiza rynku pracy, tendencje na rynku pracy