Zgrożenia w sieci 2010 wg CERT Polska
2011-03-17 11:31
Przeczytaj także: CERT: polski internet coraz bardziej niebezpieczny
fot. mat. prasowe
Incydenty obsłużone przez CERT Polska w/g typów
Incydenty obsłużone przez CERT Polska w/g typów
Poniżej znajdują się najważniejsze wnioski, które wyciągnęte podczas tworzenia raportu:
- Polska korzystnie wypada na tle innych państw jeśli chodzi o liczbę zagrożeń mających źródło w danym kraju. We wszystkich statystykach Polska jest poza pierwszą dziesiątką, za krajami porównywalnej wielkości i w podobnym stopniu zinformatyzowanymi.
-
Pod względem źródeł spamu, Polska po raz pierwszy spadła poza pierwszą dziesiątkę – głównie dzięki działaniom prewencyjnym wprowadzonym przez Telekomunikację Polską. Przyjęcie podobnych rozwiązań przez innych operatorów bez wątpienia pomogłoby jeszcze bardziej zredukować ten problem.
fot. mat. prasowe
Kraje, w których obserwowano skanowanie SIP
Kraje, w których obserwowano skanowanie SIP
- Zdecydowana większość zagrożeń związanych z usługą WWW – phishing i strony ze złośliwym oprogramowaniem ma swoje źródło w serwisach oferujących hosting oraz kolokację.
- Co najmniej 9% polskich serwisów, na których znajdował się phishing należało do sklepów internetowych. Dostępność gotowych, łatwych w implementacji produktów wpływa na brak świadomości zagrożeń wynikających z ich stosowania.
- W statystykach zagrożeń, zarówno pod względem skanowań jak i spamu, coraz wyraźniej pojawiają się sieci mobilne.
- Ogromna większość ataków opartych o skanowanie uderza w port 445/TCP, co można w znacznej mierze przypisać aktywności robaka Conficker. Można przypuszczać, że polski użytkownik był w 2010 roku najczęściej infekowany właśnie przez tego robaka.
- Poważnym zagrożeniem stają się ataki na usługi Voice-over-IP. Zjawisko to można obserwować zarówno na poziomie skanowań jak i konkretnych przypadków skutecznych ataków, wiążących się często z poważnymi stratami finansowymi.
- Liczba spamu, zarówno na świecie jak i w Polsce, od dłuższego czasu nie wzrasta. W drugiej połowie 2010r. widoczny był wyraźny trend spadkowy.
- Wśród polskich banków internetowych, które budziły największe zainteresowanie atakujących z użyciem oprogramowania Zeus dominowały ipko.pl oraz bsk.com.pl.
- Polskie serwisy przechowujące pliki (wrzuta.pl, przeklej.pl) zaczęły być wykorzystywane do dystrybucji złośliwego oprogramowania.
- Ataki DDoS, pomimo sporadycznych wystąpień (zgłoszeń), są bardzo groźne i brzemienne w skutkach. Odnotowano pierwszy przypadek połączony z próbą szantażu i uzyskania korzyści finansowych.
- W 2010r. mieliśmy do czynienia z pierwszym poważnym zagrożeniem dla sieci instalacji przemysłowych – robakiem Stuxnet.
-
Wciąż jednym z najpowszechniejszych sposobów infekcji użytkownika pozostaje technika drive-by download. Polega ona na umieszczeniu w kodzie strony złośliwego skryptu, który wykorzystując lukę w oprogramowaniu kieruje odwiedzającego, bez jego wiedzy, do serwera infekującego złośliwym oprogramowaniem.
![CERT: ponad ćwierć miliona zainfekowanych komputerów na dzień [© Artur Marciniec - Fotolia.com] CERT: ponad ćwierć miliona zainfekowanych komputerów na dzień](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/CERT/CERT-ponad-cwierc-miliona-zainfekowanych-komputerow-na-dzien-155219-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl