Internetowe portale o zdrowiu
2011-03-18 12:19
Skąd generalnie czerpiesz wiedzę na temat zdrowia, chorób i leczenia? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polscy internauci a firmy w social media
Według badania Megapanel PBI/Gemius w polskim Internecie możemy znaleźć ponad 200 serwisów oferujących nie tylko bogate informacje o chorobach i ich leczeniu, ale pozwalających także na zasięgnięcie porady u specjalisty, wyszukanie na mapie najbliższej przychodni, sprawdzenie opinii pacjentów o konkretnym lekarzu.Jak czytamy w raporcie z badania, wiele serwisów internetowych na temat zdrowia obejmuje szerokie spectrum zagadnień. Witryny te to w istocie zbiór wiedzy na temat zdrowego stylu życia: często poza samą częścią dotyczącą zdrowia (informacji o chorobach, badaniach i profilaktyce) znajdziemy na nich działy odnoszące się do zdrowego odżywiania czy też aktywności fizycznej. Co więcej na wielu witrynach z tej kategorii znajdziemy tematykę odnoszącą się nie tylko do zdrowia fizycznego ale także tematykę związaną ze zdrowiem psychicznym czy też seksem (np. zdrowie.onet.pl zdrowieifitness.wp.pl, poradnikzdrowie.pl).
Poza wyszukiwarką, internauci chętnie zaglądają na serwisy specjalistyczne oraz te prowadzone przez duże portale, gdzie szukają przede wszystkim informacji o działaniach leków, odżywianiu, aktywnym stylu życia i zabiegach medycznych.
Z przeprowadzanego przez Polskie Badania Internetu sondażu wynika też, że to właśnie Internet jest miejscem, w które internauci najchętniej zaglądają (88% z nich), kiedy chcą się dowiedzieć więcej na temat zdrowia, chorób, czy ich leczenia. Dopiero na drugim miejscu, pod względem popularności, pojawiają się lekarze oraz przedstawiciele służby zdrowia (73% wskazań). Ponad połowa internautów chętnie czerpie informacje z telewizji oraz zasięga opinii rodziny i znajomych.
fot. mat. prasowe
Skąd generalnie czerpiesz wiedzę na temat zdrowia, chorób i leczenia?
93% respondentów zadeklarowało, że zajrzeli kiedykolwiek do Internetu, by sprawdzić informacje dotyczące zdrowia, właściwego odżywiania, profilaktyki i leczenia chorób. Wśród nich ponad dwie trzecie szuka tego rodzaju informacji online przynajmniej raz w miesiącu.
fot. mat. prasowe
Liczba użytkowników i zasięg serwisów dotyczących zdrowia
Najpopularniejszą w Polsce witryną o zdrowiu jest należący do Grupy Onet serwis Zdrowie, który w grudniu 2010 odwiedziło 1,4 mln internautów, spędzając na nim średnio ponad 9 minut. Na drugim miejscu uplasował się kolejny serwis należący do Onetu – MedOnet (1,3 mln użytkowników), a na trzecim serwis Wirtualnej Polski Zdrowie i Fitness (1,1 mln użytkowników).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl