eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeMapa Rynku Pracy - Wrzesień 2004

Mapa Rynku Pracy - Wrzesień 2004

2004-11-03 12:47

Mapa Rynku Pracy - Wrzesień 2004

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według danych za połowę września zebranych przez urzędy pracy liczba bezrobotnych w Polsce zmniejszyła się do poziomu poniżej 3 mln. Wicepremier Jerzy Hausner prognozuje, że w ostatnich miesiącach roku 2004 będziemy mieli do czynienia z dalszą poprawą na rynku pracy. Przewidywania wicepremiera są optymistyczne, zakładają m.in. obniżenie stopy bezrobocia poniżej 17% oraz spadek liczby bezrobotnych do poziomu 2,5 mln już w 2005 roku.

Przeczytaj także: Mapa Rynku Pracy - Sierpień 2004

Jerzy Hausner przewiduje także, że jeżeli utrzymają się wysokie wskaźniki gospodarcze, a wzrost gospodarczy osiągnie 5% rocznie, bezrobocie w Polsce w 2008 roku będzie podobne jak w krajach Europy Zachodniej.

Na razie rzeczywistość pozostaje mniej różowa. Wg danych unijnego biura statystycznego Eurostat na 16 europejskich miast, w których stopa bezrobocia przekroczyła 20% przypada aż 12 polskich. We wrześniu Rada Ministrów przyjęła Krajowy Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na 2005 rok. Zakłada on m.in. zmianę konstrukcji zasiłku dla bezrobotnych, tak aby motywować osoby pozostające bez zatrudnienia do aktywnego poszukiwania pracy. Urzędy pracy mają podjąć działania, które będą skupiać się na tych bezrobotnych, którzy zaliczają się do grup największego ryzyka pozostawania bez pracy przez dłuższy czas – absolwentach, osobach, które ukończyły 50 rok życia, oraz mieszkańcach obszarów popegeerowskich.

Według IPSOS w omawianym miesiącu wzrósł Wskaźnik Optymizmu Konsumentów. Wzrost wyniósł 5,6 punktów procentowych. Coraz więcej Polaków ocenia dobrze sytuację materialną swoich gospodarstw domowych. Duża część badanych przyznała, że odczuwa pozytywne skutki wzrostu gospodarczego, co oznacza, że dobre wskaźniki makroekonomiczne mają wreszcie przełożenie na sytuację tzw. przeciętnego Polaka. A wskaźniki te od miesięcy systematycznie się poprawiają. Rośnie eksport, oraz inwestycje zagraniczne, duża jest także dynamika wzrostu PKB.

Praca w internecie

Średnia liczba nowych ofert pracy, które pojawiły się we wrześniu w internecie w poszczególnych portalach:

- Aaaby.pl - 1504
- Jobs.pl - 1203
- Jobpilot - 1523
- onet.pl - 2847
- pracuj.pl - 1453
- topbjobs - 500
- cvonline.pl - 181
- wp.pl - 2971

źródło: portale. Informujemy, że Hudson nie ponosi odpowiedzialności za dane pochodzące od poszczególnych portali.

Praca - Branże

Pracodawcy wrócili z urlopów. I rozpoczęli poszukiwania nowych pracowników. We wrześniu wzrosła liczba ofert pracy zamieszczonych w prasie – było ich o 320 więcej niż w sierpniu. Zwyżkę ilości ogłoszeń zanotowała większość badanych branż.

Po dwumiesięcznej przerwie na pozycję lidera powróciła branża produkcyjno-przemysłowa. Pracodawcy z firm wytwórczych zamieścili 146 ogłoszeń więcej niż w sierpniu, dzięki czemu ich oferty stanowiły we wrześniu prawie 17% ogólnej liczby. Szczególnie aktywne były firmy produkujące sprzęt AGD, meble oraz okna i płytki ceramiczne.

Duży wzrost, bo o 125 ogłoszeń, odnotowały także usługi, które w zestawieniu znalazły się na drugiej pozycji. Ogłoszenia z tego sektora stanowiły 12% (4 punkty procentowe więcej niż w ubiegłym miesiącu). Pracowników poszukiwały głównie kancelarie prawnicze, firmy zajmujące się doradztwem oraz agencje doradztwa personalnego.

Na trzeciej pozycji z wynikiem zbliżonym do 11% znalazły się: handel, który utracił pozycję lidera, i odnotował spadek liczby ofert o 27, IT&Telecom, ze zwyżką o 94 oferty, oraz finanse, które oferowały w omawianym miesiącu o 69 więcej miejsc pracy niż w sierpniu.

Więcej wakatów oferowali pracodawcy z mediów i reklamy. Przyrost ogłoszeń w tej branży wyniósł 34 oferty. We wrześniu wzrosła także liczba ofert pochodzących z budownictwa. Nieoczekiwanie pracodawcy z tego sektora zamieścili o 22 ogłoszenia więcej, choć zbliża się sezon zakończenia prac budowlanych i możemy spodziewać się raczej spadku liczby ogłoszeń w tej branży.

Pracowników poszukiwały hotele, restauracje i firmy cateringowe. Te pierwsze były szczególnie aktywnym pracodawcą w omawianym okresie. Poszukiwano kelnerów, recepcjonistek oraz pokojowych. Ogółem liczba ofert z tej branży wzrosła o 29, a branża uzyskała 3% udział w rynku ogłoszeń prasowych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: