eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolacy a rosnące ceny żywności

Polacy a rosnące ceny żywności

2011-03-25 10:03

Polacy a rosnące ceny żywności

Czy w porównaniu z ubiegłym rokiem udział wydatków na żywność w twoim budżecie domowym... © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ceny żywności według GUS są ok. 5% wyższe niż przed rokiem. W kolejnej ankiecie ING postanowił poznać opinie swoich klientów na tematy związane z zakupem artykułów spożywczych.

Przeczytaj także: Ceny żywności w górę: jak inwestować?

fot. mat. prasowe

Czy w porównaniu z ubiegłym rokiem udział wydatków na żywność w twoim budżecie domowym...

Czy w porównaniu z ubiegłym rokiem udział wydatków na żywność w twoim budżecie domowym...

Tym razem klientom ING zadano trzy pytania. Chodziło o pozyskanie informacji, czy w porównaniu z ubiegłym rokiem wydają więcej pieniędzy na zakupy spożywcze, co zrobiliby, gdyby musieli zmniejszyć wydatki na żywność oraz w jakich sklepach najczęściej robią zakupy.

fot. mat. prasowe

Gdybyś musiał zmniejszyć wydatki na żywność, co zrobiłbyś w pierwszej kolejności?

Gdybyś musiał zmniejszyć wydatki na żywność, co zrobiłbyś w pierwszej kolejności?

Dziewięć na dziesięć osób, które wzięło udział w ankiecie stwierdziło, że w porównaniu z ubiegłym rokiem udział wydatków na żywność w ich budżecie domowym wzrósł. To oznacza, że mniejsza część dochodu niż w ubiegłym roku zostaje im na pozostałe zakupy. Jeśli ceny żywności zaczną gwałtownie rosnąć, to wydatki na produkty spożywcze ograniczą pozostałą konsumpcję do tego stopnia, że zaszkodzi to całej gospodarce. Ale przecież z jedzenia nie da się zrezygnować. Chociaż…

Druga sonda ING ujawniła, że w sytuacji, w której musielibyśmy zmniejszyć wydatki na żywność, co trzecia osoba (31%) w pierwszej kolejności ograniczałaby ilość kupowanych produktów. Co szósta (17%) stwierdziła, że nie byłaby w stanie bardziej zmniejszyć wydatków na żywność. Najpopularniejszym rozwiązaniem okazało się szukanie tych samych produktów w innych punktach (44%). Koszty takich wydatków spadają chociażby dzięki internetowi. Z drugiej strony jednak polowanie na niższe ceny może wiązać się z wyższymi kosztami wynikającymi z konieczności objeżdżania wielu punktów sprzedaży.

fot. mat. prasowe

Czy w porównaniu z ubiegłym rokiem zmieniłeś sklep, w którym robisz większość zakupów spożywczych?

Czy w porównaniu z ubiegłym rokiem zmieniłeś sklep, w którym robisz większość zakupów spożywczych?

W ostatniej ankiecie sprawdzono, gdzie klienci robią zakupy spożywcze. Blisko połowa respondentów zmieniła względem ubiegłego roku rodzaj sklepu, w którym kupuje większość produktów spożywczych. Co trzeci z nich przeniósł się do małych sklepów i targowisk, pozostali zaczęli korzystać z dużych sklepów.

Informacje o badaniu
Ankiety zostały przeprowadzone w dniach 02.03–09.03 br. wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Na pytanie: „Czy w porównaniu z ubiegłym rokiem udział wydatków na żywność w twoim budżecie domowym” uzyskano 31549 odpowiedzi, „Gdybyś musiał od dziś zmniejszyć swoje wydatki na żywność, co zrobiłbyś w pierwszej kolejności?” uzyskano 23582 odpowiedzi, „Czy w porównaniu z ubiegłym rokiem zmieniłeś sklep, w którym robisz większość zakupów spożywczych?” uzyskano 9216 odpowiedzi.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: