eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzetargi - raport II 2011

Przetargi - raport II 2011

2011-03-23 12:45

Przetargi - raport II 2011

Liczba ogłoszeń w BZP (styczeń i luty 2011 r. oraz luty 2010 r.) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Drugi miesiąc to, jak co roku, w przetargach ogłaszanych przez instytucje publiczne początek sezonu budowlanego. Po zimowym zastoju, w lutym zwyczajowo ogłasza się postępowania przetargowe na wykonanie prac budowlanych, na rozpoczęcie których pozwala już poprawiająca się aura. Dane opracowane przez serwis eGospodarka.pl wskazują jednak na zauważalne "odbicie" we wszystkich kategoriach zamówień publicznych. Oprócz "budowlanki", zwiększyła się bowiem również liczba postępowań przetargowych na dostawy usług oraz towarów.

Przeczytaj także: Przetargi - raport I 2011

Luty, to po styczniu (który tradycyjnie jest najsłabszym miesiącem roku, jeśli idzie o liczbę ogłaszanych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego), pierwszy miesiąc w którym widać już wyraźnie mocny start sezonu budowlanego.

Po stagnacji z przełomu roku 2010 i 2011, kiedy znacząco spadła również liczba ogłoszeń przetargowych w pozostałych dwóch kategoriach, luty charakteryzował się już zauważalnymi wzrostami.

Pomimo że z racji swej mniejszej długości miesiąc ten jest niejako „upośledzony”, to jednak w jego trakcie ogłoszono więcej zamówień – i to zarówno względem miesiąca poprzedniego jak analogicznego miesiąca roku ubiegłego.

Luty: wyraźne odbicie

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w BZP (styczeń i luty 2011 r. oraz luty 2010 r.)

Liczba ogłoszeń w BZP (styczeń i luty 2011 r. oraz luty 2010 r.)

Dane, opracowane na podstawie ogłoszeń pochodzących z Biuletynu Zamówień Publicznych publikowanych w serwisie www.Przetargi.eGospodarka.pl, pokazują, że w lutym 2011 roku liczba ogłaszanych zamówień publicznych wzrosła i to zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym.

W lutym ogłoszono o 16,8 procent więcej postępowań o udzielenie zamówienia publicznego niż miesiąc wcześniej i o aż 23,2 procent więcej niż w analogicznym okresie roku 2010.

Tak wysoki wzrost daje powody do optymizmu – to dobry prognostyk dla dostawców sektora publicznego, oznacza bowiem że mogą oni liczyć na zamówienia, a więc na dochody i pracę.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP w tys. (styczeń i luty 2011 r. oraz luty 2010 r.)

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP w tys. (styczeń i luty 2011 r. oraz luty 2010 r.)

Łącznie w lutym 2011 w Biuletynie Zamówień Publicznych ukazało się łącznie 11 tys. 691 ogłoszeń, wobec 10 tys. 6 w styczniu, 13 tys. 225 w grudniu 2011, 16 tys. 201 w listopadzie, 17 tys. 124 w październiku. W relacji miesięcznej przyrost zanotowano we wszystkich kategoriach, w ujęciu rocznym powyżej „kreski” znalazły się dostawy usług oraz dostawy towarów, jedynie w kategorii prac budowlanych pojawił się w stosunku rocznym niewielki spadek, ale należy go raczej wiązać z ostrą zimą i traktować jako jednorazowe zjawisko, bez wpływu na trend długofalowy.

Jak podał GUS, w lutym produkcja przemysłowa była o 10,7 proc. wyższa niż przed rokiem. Ruszyło też budownictwo, w lutym produkcja w tej branży była o 15 proc. wyższa niż w styczniu. Rośnie liczba projektów infrastrukturalnych, bo - jak wskazują dane – firmy, które budują obiekty inżynierii lądowej i wodnej zwiększyły produkcję o 37,5 procent. Budownictwo ma więc szanse w tym roku stać się głównym konsumentem środków publicznych. Takie zjawisko nie powinno dziwić, rok bieżący jest rokiem wyborczym, więc rządzące ugrupowania będą chciały się chwalić i licznymi placami budowy i oddawanymi obiektami. Oczywiście cykl inwestycyjny jest za krótki by zdążyć z wieloma projektami przed wyborami, ale i sama rozpoczęta tylko budowa może być przedstawiana jako sukces.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: