Spam w II 2011 r.
2011-03-26 00:25
Przeczytaj także: Spam w I 2011 r.
Ożywienie ruchu spamowego ze Stanów Zjednoczonych
W naszym styczniowym raporcie odnotowaliśmy stopniowy wzrost wielkości ruchu spamowego pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych, a w lutym trend ten jeszcze bardziej nasilił się.
Jak już wspominaliśmy, po zamknięciu botnetu Pushdo/Сutwail ilość spamu pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych znacznie spadła. Państwo to utrzymało rekordowo niski poziom dystrybucji spamu przez całą jesień i początek zimy (6 procent we wrześniu i około 1-1,5 procent w okresie od października do grudnia).
fot. mat. prasowe
Ilość spamu rozprzestrzenianego ze Stanów Zjednoczonych w okresie od grudnia 2010 do lutego 2011
Prognoza ta opiera się na analizie danych dostarczonych przez moduł ochrony poczty naszego oprogramowania antywirusowego, z których wynika, że Stany Zjednoczone znalazły się na drugim miejscu pod względem liczby zagrożeń wykrytych w marcu.
Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, wysyłki spamowe są wykorzystywane do rozprzestrzeniania niebezpiecznego kodu, łącznie ze szkodliwym oprogramowaniem, które potrafi dodawać komputery do sieci zombie. Wzrost liczby zagrożeń wykrytych przez moduł ochrony poczty w określonym regionie sugeruje, że ilość spamu pochodzącego z tego regionu wzrośnie w najbliższej przyszłości.
fot. mat. prasowe
Zagrożenia wykryte przez moduł ochrony poczty w Stanach Zjednoczonych w okresie od grudnia 2010 roku
Po zamknięciu botnetu Pushdo/Cutwail liczba zagrożeń wykrytych przez moduł ochrony poczty w Stanach Zjednoczonych znacznie spadła. Wygląda na to, że związani z tym botnetem cyberprzestępcy nie tylko stracili skuteczne narzędzie, ale również na pewien czas zamrozili działania innych, mniejszych sieci zombie. Posunięcie to mogło być spowodowane wzrostem zainteresowania ich aktywnością ze strony organów ścigania.
Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy nasz moduł ochrony poczty wykrywał coraz więcej zagrożeń.
Podsumowanie statystyk
Spam w ruchu pocztowym
Ilość spamu wykrytego w ruchu pocztowym wzrosła o 1,1 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem i wynosiła średnio 78,7 proc. Najmniej spamu (72,3 proc.) odnotowano 11 lutego, natomiast najwięcej (8,8) 13 lutego.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl