eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetSpam w II 2011 r.

Spam w II 2011 r.

2011-03-26 00:25

Przeczytaj także: Spam w I 2011 r.


Na ósmym miejscu uplasował się szkodnik o bardziej złożonej funkcjonalności niż podstawowe robaki pocztowe - Email-Worm.Win32.Bagle.gt. Zamiast instalowania w systemie downloaderów program ten sam kontaktuje się ze stronami internetowymi w celu pobrania z nich szkodliwych programów. Robak ten gromadzi również adresy e-mail i wykorzystuje je w celu dalszego rozprzestrzeniania się.

Druga grupa szkodliwego oprogramowania obejmuje programy, których celem jest kradzież poufnych informacji. Należy do niej między innymi Trojan-Spy.HTMLFraud.gen, wielokrotny lider rankingu.

W grupie tej znajduje się również kilka nowości, które należą do rodziny trojanów bankowych: Trojan-Banker.Win32.Banker.bgsd oraz Trojan-Banker.Win32.Banker.bghb. Celem tych programów jest kradzież poufnych informacji finansowych od użytkowników.

Kolejną nowością w rankingu jest Trojan-Spy.Win32.SpyEyes.ffc, który również kradnie poufne dane użytkowników.

Pozostałe dwa programy w rankingu nie kwalifikują się do żadnej z wymienionych wyżej grup. Jest to Trojan-Ransom.Win32.PornoBlocker.efo, który wyłącza komputery ofiar i żąda zapłaty za przywrócenie do nich dostępu, oraz regularnie pojawiający się w naszym zestawieniu Worm.Win32.Mabezat.b.

Wnioski

Tak jak przewidywaliśmy, całkowita ilość spamu w ruchu pocztowym stopniowo wzrasta. Trend ten jest szczególnie wyraźny w przypadku spamu pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych. Spodziewamy się, że do kwietnia lub maja 2011 roku poziom spamu znów będzie kształtował się w granicach 81-82 procent.

Na podstawie aktualnych danych można przypuszczać, że w marcu Stany Zjednoczone znów znajdą się wśród pięciu największych źródeł spamu.

Lutowy ranking najpopularniejszych szkodliwych programów wykrytych w ruchu pocztowym przypomina, że cyberprzestępcy chcą uzyskać dostęp do wszelkiego rodzaju cennych informacji poufnych, które są przechowywane na komputerach użytkowników. “Czarne kapelusze” mają do swej dyspozycji szeroki asortyment narzędzi, który pomaga im w osiągnięciu tych celów. Jeżeli chodzi o użytkowników, ich głównym narzędziem obrony jest zdrowy rozsądek. To właśnie on podpowiada, że ochrona antywirusowa powinna być zawsze aktualna, oraz że nigdy nie należy otwierać podejrzanych załączników do wiadomości e-mail pochodzących od nieznanych nadawców.

Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: