Wymiana handlowa Polski z Wielką Brytanią 2010
2011-03-28 10:55
Przeczytaj także: Handel zagraniczny I 2011
fot. mat. prasowe
Handel pomiędzy Polską i Wielką Brytanią
Handel pomiędzy Polską i Wielką Brytanią
fot. mat. prasowe
Eksport z Wielkiej Brytanii do Polski
Eksport z Wielkiej Brytanii do Polski
W 2010 roku największy wzrost wartości eksportu polskiego odnotowano w branżach komputerowej, motoryzacyjnej i farmaceutycznej. Polski eksport na rynek brytyjski ma silnie ugruntowaną pozycję. Jako źródło importów, Polska jest obecnie na 15. miejscu wśród krajów, których towary przyjeżdżają na Wyspy. Jest to istotna zmiana w porównaniu z rokiem 2005 – w tym samym rankingu zajmowała się ona dopiero na 25. miejscu. Przyglądając się brytyjskim rynkom eksportowym, Polska awansowała z 26. miejsca w 2005 r. do 17. lokaty w zeszłym roku. Dla naszego kraju, Wielka Brytania jest trzecim najważniejszym rynkiem eksportowym (po Niemczech i Francji), i ósmym największym źródłem importów.
Gros eksportu z Polski do Wielkiej Brytanii stanowią produkty (samochody, telewizory, sprzęt AGD, leki i komputery) wytworzone w polskich fabrykach przez wielkie międzynarodowe koncerny. Pokazuje to, jak ważne dla polskiej gospodarki są bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Eksporterzy z polskim kapitałem są natomiast lepiej postrzegani w branżach spożywczej i meblarskiej.
fot. mat. prasowe
Eksport z Polski do Wielkiej Brytanii
Eksport z Polski do Wielkiej Brytanii
Według Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, brytyjskie firmy zainwestowały do 2010 roku w Polsce 152 miliony dolarów. Taki wynik plasuje Wielką Brytanię na 9. miejscu wśród krajów będących dla Polski źródłem kapitału zagranicznego. Brytyjskie firmy, które działają na polskim rynku i odnoszą tu znaczące sukcesy, często i chętnie podejmują kolejne inwestycje czerpiąc z zysków generowanych w naszym kraju.
Porównanie struktury brytyjskich inwestycji w Polsce do tych w Niemczech i Włochach pokazuje, że w naszym kraju mamy małobrytyjskich inwestorów z grona małych i średnich przedsiębiorstw. Jako powód omijania naszego kraju podają one głównie nadmiernie skomplikowaną i czasochłonną biurokrację.
Wszystkie prezentowane dane statystyczne dot. handlu pochodzą z Office of National Statistics Monthly Review of Trade Statistics, Grudzień 2010 oraz UK Trade Info, HMRC Overseas Trade Statistics.
![Handel zagraniczny I-XII 2024. Eksport spadł o 6,3%, a import o 3,8% r/r [© Krasimira Nevenova - Fotolia.com] Handel zagraniczny I-XII 2024. Eksport spadł o 6,3%, a import o 3,8% r/r](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/handel-zagraniczny/Handel-zagraniczny-I-XII-2024-Eksport-spadl-o-6-3-a-import-o-3-8-r-r-264906-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl