Tydzień 33/2002 (12-18.08.2002)
2002-08-19 08:05
- Analitycy MORGAN STANLEY obniżyli tegoroczną prognozę wzrostu PKB w USA z 2,9% do 2,3%.
- JP MORGAM CHAESE podwyższył dla CHIN prognozę wzrostu PKB z 7% na 7,5%. W lipcu chiński eksport wzrósł o 28%, a import o 28,9% przy miesięcznej nadwyżce eksportu 2,2 mld USD.
- MFW zagwarantował BRAZYLII nowe pożyczki wartości 16 mld USD, jednak dalej nad jej gospodarką wisi groźba poważnego kryzysu.
- Rosjanie odmówili współpracy z kartelem OPEC i nie obniżą wydobycia ropy. Ceny tego surowca ustabilizowały się na poziomie ok. 25 USD/baryłkę.
- SINGAPUR po raz pierwszy od 1964r zanotował w ubiegłym roku spadek PKB o 2%. Dwa pierwsze kwartały tego roku to jednak wzrost o ponad 13%.
- US AIRWAYS - jedna z największych linii lotniczych ogłosiła bankructwo.
- Amerykański Fed w dalszym ciągu utrzymuje stopy procentowe na najniższym od 40 lat poziomie (stopa krótkoterminowych pożyczek międzybankowych -1,75% i stopa dyskontowa -1,25%).
Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych
Gospodarka światowa nie potrafi wyjść z recesji.
- Według prognoz MFW japoński PKB obniży się w tym roku o 0,5%. Tego typu komunikat o gospodarce tak dużego państwa MFW zwykł uzupełniać optymistyczną prognozą. Nie inaczej było i teraz. MFW wyraził nadzieję, że w przyszłym roku Japonia ma szansę uzyskać umiarkowany wzrost w związku z przewidywanym ożywieniem w światowej gospodarce...
- Spadek PKB w USA w pierwszych trzech kwartałach 2001 r. był dowodem na to, że amerykańska gospodarka jest w fazie recesji. W pierwszym kwartale br. po 5% wzroście PKB wszyscy odetchnęli z ulgą. Przedwcześnie. Drugi kwartał to już tylko wzrost o 1,1%. Do tego doszedł wzrost bezrobocia i powrót do deficytu (ponad 150 mld USD). Powiało grozą, zaczęto obawiać się powrotu recesji. Tym razem z pomocą przyszedł EUROPEJSKI BANK CENTRALNY. Jego eksperci (mimo, iż pod koniec lipca indeksy giełdowe spadły do najniższych poziomów od pięciu lat) nie widzą powodu do paniki, ich zdaniem powrót recesji w USA jest mało prawdopodobny i czeka nas wzrost gospodarczy, chociaż... powolny.
- Fed z ALLANEM GREENSPANEM na czele też jest pełen optymizmu. Nie widzi on realnej groźby ponownego wejścia amerykańskiej gospodarki w recesję, jednak ... uważa on, iż zastosowanie "aspiryny" - kolejnej obniżki stóp procentowych (już i tak będących na rekordowo niskim poziomie) nie zaszkodzi...
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy