eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek nieruchomości i użytków rolnych 2011

Rynek nieruchomości i użytków rolnych 2011

2011-03-28 12:42

Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości komercyjne w 2011


Z raportu wynika, że przeciętnie w Polsce ceny łąk wzrosły w okresie I- III kw.2011 r. i wynosiły 12977zł/ha tj. wzrost o 35,7% r/r. Koniunktura na rynku łąk pozostaje ściśle powiązana z koniunkturą na rynku mleka i jego przetworów (głównych środków finansowych płynących z hodowli bydła i owiec, które korzystają z upraw użytków zielonych), jest szczególnie widoczne w typowo mleczarskich regionach Polski.

Z uwagi na fakt, że bezpośrednie płatności obszarowe nie obejmują nowo nabytych użytków zielonych skala spekulacyjnych transakcji zakupu łąk jest znacznie ograniczona. Tego typu transakcje mogły być realizowane głównie w celu zakupu terenu przeznaczonego pod agroturystykę, typową produkcję rolną oraz elektrownie wiatrowe.

fot. mat. prasowe

Przeciętne ceny użytków zielonych w I-III kw. 2010 r.

Przeciętne ceny użytków zielonych w I-III kw. 2010 r.


Sprzedaż państwowych gruntów ornych realizowana jest głównie na terenach północnej i zachodniej Polski, gdzie dominują działki o dużej powierzchni i jednocześnie o niższej klasie bonitacyjnej.

W centralnej i południowej Polsce obrót gruntami odbywa się na rynku prywatnym, gdzie dominuje podaż działek niewielkich powierzchniowo, których cena 1 mkw. jest relatywnie wyższa. Dla rynku ziemi rośnie znaczenie elektrowni wiatrowych. Inwestorzy z tego segmentu generują popyt nie tylko w kierunku kupna ale przede wszystkim dzierżawy ziemi szczególnie w regionach Polski północnej i środkowej. Popyt ten wpływa na wzrost cen ziemi, ale jest on jednocześnie łagodzony, szczególnie w Polsce północnej wzrostem podaży ziem Zasobu ANR.

Agencja Nieruchomości Rolnych w 2010 r. sprzedała ok. 96,5 tys. ha gruntów rolnych będących w posiadaniu WRSP. Porównując w 2009 r. ANR sprzedała ponad 102 tys. ha gruntów, a rok wcześniej 78 tys. ha. Przy czym większość z tych gruntów była zbywana w trybie bezprzetargowym, najczęściej na rzecz dotychczasowego dzierżawcy na prawie pierwokupu.

Na koniec 2010 r. w Zasobie WRSP pozostaje 2,1 mln ha gruntów. Największą ilością wolnych nieruchomości dysponują woj.: zachodniopomorskie (400 tys. ha), wielkopolskie(282 tys. ha) i dolnośląskie (270 tys. ha).Najmniej gruntów znajduje na terenie woj. małopolskiego (17 tys. ha).

fot. mat. prasowe

Powierzchnia sprzedaży gruntów z Zasobu w 2009 r.

Powierzchnia sprzedaży gruntów z Zasobu w 2009 r.


Do pobrania:

poprzednia  

1 ... 4 5

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: