eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCeny roamingu w UE III-IV kw. 2010

Ceny roamingu w UE III-IV kw. 2010

2011-03-30 10:15

Przeczytaj także: Ceny roamingu w I półroczu 2010


Analogicznie jak MMS, cenowej regulacji w roamingu nie podlega detaliczna usługa transmisji danych. W jej przypadku rozrzut cen wynosił 1,23 – 14,83 EUR/MB, zaś średnia dla rynku 4,28 EUR/MB. Najkorzystniejszą ofertę posiadała sieć Play oraz działająca na bazie infrastruktury mobilnej P4, Netia Mobile, z kolei najmniej korzystną Mobilking. Rozrzut cen ofert krajowych był zdecydowanie mniejszy i wynosił 0,05 – 3,02 EUR/MB ze średnią na poziomie 0,57 EUR/MB. Najlepsza ofertę posiadały sieci Heyah oraz GaduAIR, zaś najmniej korzystną Hyperfonia. Rekordem była różnica między cenami w sieci GaduAIR, gdzie 1 MB w roamingu był aż 61-krotnie droższy od 1 MB usługi krajowej.

Wnioski z raportu

Analizie poddano usługi roamingu realizowane w Polsce przez klientów zagranicznych operatorów (roaming pasywny) jak również realizowane przez klientów polskich operatorów poza granicami kraju (roaming aktywny), w okresie 1q ’10 – 2q ’10. Zbadano ponadto detaliczne cenniki polskich sieci telefonii ruchomej, wg stanu na 13 marca 2011 r.

W zakresie roamingu pasywnego spadek wykorzystania w okresie 3q ’10 – 4q ’10 odnotowały praktycznie wszystkie usługi. W przypadku połączeń głosowych największy ok. 24%, dotyczył połączeń realizowanych w Polsce przez klientów operatorów z krajów Unii Europejskiej / Europejskiego Obszaru Gospodarczego, korzystających z telefonii ruchomej w ramach grupy operatorów powiązanych kapitało / marką. Zbliżony i zarazem największy na świecie spadek wysyłanych wiadomości SMS (ok. 25%) dotyczył również klientów korzystających z sieci operatorów z UE / EOG, ale działających poza grupą.

Zainteresowanie transmisją danych w analizowanym okresie nie zmniejszyło się znacząco, o ok.8% dla usług zrealizowanych przez klientów operatorów z krajów reszty świata. Malejące wykorzystanie roamingu przełożyło się na niższe przychody telekomów, w tym najistotniejsze obniżki dla połączeń głosowych i wiadomości SMS realizowanych przez klientów operatorów z UE / EOG w ramach grupy (odpowiednio o ok. 29% oraz o ok. 25%). Co ciekawe ten sam segment użytkowników wygenerował jedyny w przypadku transmisji danych wzrost przychodów na poziomie ok. 11%.

Niestety nie spadały średnie stawki hurtowych rozliczeń usług w roamingu pasywnym. Ceny połączeń głosowych i wysyłanych wiadomości SMS plasowały się w 4q ’10 tuż przy maksymalnym dopuszczalnym regulacją poziomie: (odpowiednio) 0,20 EUR/min oraz 0,04 EUR/SMS. Znacznie poniżej maksymalnej kwoty 0,50 EUR/MB uplasowały się natomiast średnie stawki transmisji danych: 0,34 EUR/MB w grupie oraz 0,22 EUR/MB poza grupą kapitałową / markową operatorów krajów UE / EOG.

Wyraźny spadek zainteresowania roamingiem w drugiej połowie 2010 r. wykazywali również klienci polskich sieci podróżujący do innych krajów. Zarówno klienci usług abonamentowych jak i przepłaconych wykonywali i odbierali o ok. 18 – 24% mniej połączeń w ramach eurotaryfy, a przypadku usług realizowanych poza eurotaryfą jedyny wzrost zużycia (ok. 34 – 36%) dotyczył połączeń odbieranych przez klientów abonamentowych operatorów Unii Europejskiej / Europejskiego Obszaru Gospodarczego. We wszystkich grupach klientów spadał popyt na usługi SMS. W przypadku transmisji danych, jedyny wyraźny (ok. 49%) wzrost zainteresowania Polaków dotyczył usług w systemie pre-paid, realizowanych w krajach UE / EOG.

poprzednia  

1 ... 4 5 6 7

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: