Cyberprzestępcy a własność intelektualna firm
2011-03-30 12:16
Cyberprzestępcy a własność intelektualna przedsiębiorstw © fot. mat. prasowe
Firmy McAfee i Science Applications International Corporation (SAIC) zaprezentowały wyniki globalnego badania dotyczącego bezpieczeństwa gospodarek informacyjnych, zatytułowanego "Czarny rynek: kapitał intelektualny i poufne dane przedsiębiorstw, jako najnowszy cel cyberprzestępców". W ankiecie wzięli udział eksperci ds. bezpieczeństwa i decydenci z branży informatycznej. Ich odpowiedzi dowodzą, że cyberprzestępcy przeszli od kradzieży informacji osobistych do ataków na kapitał intelektualny najbardziej znanych światowych przedsiębiorstw.
Przeczytaj także: Dark web monitoring - dlaczego należy kontrolować ciemną sieć?
fot. mat. prasowe
Cyberprzestępcy a własność intelektualna przedsiębiorstw
Hakerzy zdają sobie sprawę, że najwięcej mogą zyskać na sprzedaży informacji poufnych i tajemnic handlowych, które są chronione słabo, albo nawet wcale. W efekcie kapitał intelektualny staje się nowym celem przestępców.
Szara strefa cyberświata zarabia na kradzieży własności intelektualnej przedsiębiorstw, która obejmuje tajemnice handlowe, plany marketingowe, wyniki prac badawczo-rozwojowych, a nawet kody źródłowe. Firmy McAfee i SAIC nawiązały współpracę z analitykami z instytutu Vanson Bourne w celu przeprowadzenia ankiety wśród ponad 1000 decydentów z branży informatycznej w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii, Chinach, Indiach, Brazylii i na Bliskim Wschodzie. Badanie to jest kontynuacją opublikowanego w 2008 r. raportu zatytułowanego „Unsecured Economies”. Wyniki tegorocznego raportu pokazują zmiany, które zaszły w ciągu ostatnich dwóch lat w podejściu do ochrony własności intelektualnej. Badanie wskazuje, które kraje są postrzegane jako miejsca najmniej bezpieczne do przechowywania danych przedsiębiorstwa. Raport zawiera też informacje o częstotliwości ataków dotykających organizacje oraz środkach podejmowanych w celu zapobiegania wyciekom danych i niwelowania ich skutków.
„Zainteresowania cyberprzestępców przesunęły się z zasobów fizycznych na zasoby informacyjne, takie jak tajemnice handlowe i dokumenty zawierające plany produktów” — powiedział Simon Hunt, wiceprezes i dyrektor ds. technicznych w dziale ochrony punktów końcowych w firmie McAfee. „Odnotowujemy duże ataki ukierunkowane na ten typ informacji, a celami są największe i pozornie najlepiej chronione firmy na świecie. Ataki cyberprzestępców mogą być zaawansowane, takie jak Operacja Aurora, ale także mało wyrafinowane, jak np. Night Dragon. Przestępcy obierają sobie za cel kapitał intelektualny przedsiębiorstw i często odnoszą sukces”.
„Trudno jest odróżnić ataki pochodzące z wewnątrz i z zewnątrz firmy” — powiedział Scott Aken, wiceprezes ds. cyberdziałań w firmie SAIC. „Zaawansowani hakerzy włamują się do sieci, kradną dane uwierzytelniające rzeczywistych użytkowników i mogą swobodnie działać mając uprawnienia pracownika firmy. Dlatego obecnie kluczowe są strategie obrony przed takimi hybrydowymi zagrożeniami z wewnątrz przedsiębiorstwa. Organizacje potrzebują narzędzi od ochrony przed zagrożeniami wewnętrznymi, które byłyby w stanie przewidzieć ataki w oparciu o analizę zachowania ludzi”.
Przeczytaj także:
8 kroków, które należy podjąć, jeśli nasze dane medyczne wyciekły
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
cyberprzestępcy, kradzież danych, ochrona danych firmowych, wyciek danych, bezpieczeństwo sieci firmowych