eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyFirmy na świecie a oprogramowanie IT

Firmy na świecie a oprogramowanie IT

2011-03-31 10:22

Pierwsze roczne zestawienie "Application Landscape Report" przygotowane wspólnie przez Capgemini i Hewlett Packard wskazuje, że firmy posiadają zdecydowanie więcej oprogramowania niż potrzebują do prowadzenia biznesu. Z tego samego raportu wynika, że w większości dużych firm istnieje potrzeba modernizacji i racjonalizacji używanego oprogramowania IT.

Przeczytaj także: Aktualizacja oprogramowania a ataki hakerów

Firma Capgemini, jeden z największych na świecie dostawców usług konsultingowych, outsourcingowych oraz rozwiązań IT, wraz z firmą Hewlett Packard, opublikowała swój pierwszy, roczny raport na temat środowiska wykorzystania aplikacji IT w firmach na świecie – „Application Landscape Report”.

Z przeprowadzonego badania wynika, że miliony aplikacji w przedsiębiorstwach europejskich i amerykańskich są przestarzałe i nie dostarczają firmom wartości biznesowej. Raport ujawnia, ze istnieje pilna potrzeba zmodernizowania i ponownej reorganizacji środowiska aplikacji.

Pogłębione wywiady z CIO i liderami IT w firmach w Stanach Zjednoczonych i Europie ujawniły, że:
  • 85% z nich twierdzi, że portfel ich aplikacji potrzebuje racjonalizacji;
  • Prawie 60% przedsiębiorstw posiada „więcej” lub „dużo więcej” aplikacji, niż jest to potrzebne do prowadzenia biznesu;
  • Jedynie 4% badanych stwierdziło, ze każdy system IT jaki wykorzystują jest kluczowy dla ich biznesu;
  • Połowa zgodziła się, że do 50% wykorzystywanych przez nich aplikacji jest przestarzała;
  • 61% firm przechowuje „na wszelki wypadek” wszystkie dane pomimo upływu ich ważności;
  • 56% dużych firm twierdzi, że połowa lub więcej z ich aplikacji IT jest przebudowie opracowana na zamówienie zwiększającej złożoność techniczną koniecznych platform lub technologii;
  • Tylko 13% twierdzi, że zespoły rozwoju i utrzymania aplikacji wyrównana są zsynchronizowane, a 48% z nich uważa, że zespoły te synchronizują się do 50% czasu lub mniej.

W związku z sytuacją ekonomiczną i istniejącą presją na koszty zarządzanie aplikacjami staje się coraz ważniejsze. Kreatywna modernizacja portfela aplikacji może oznaczać dodatkowe fundusze na rozwój firmy wygenerowane przez IT. Sama liczba aplikacji – nawet do 10 000 dla globalnych przedsiębiorstw – w połączeniu z szacowanym wzrostem średniej ilości danych o 5% miesięcznie oznacza, że zarządzanie aplikacjami staje się wyzwaniem. Co więcej, przenoszenie aplikacji w chmurę rodzi potrzebę systematycznego i sprawnego zarządzania wymianą aplikacji.

Raport, oprócz rosnącej wagi tematu, wskazuje również na bariery w skutecznym zarządzaniu aplikacjami w przedsiębiorstwach. Wśród nich wymieniane są m.in.: koszty rezygnacji ze starego oprogramowania i brak natychmiastowego zwrotu środków, opór wobec zmian wynikający z kultury korporacyjnej danej firmy, brak wykwalifikowanych programistów mogących zająć się migracją danych ze starych aplikacji oraz najważniejsza bariera – aplikacje nie są postrzegane jako kluczowy priorytet w firmach.

Informacje o badaniu
Wnioski z raportu „Application Landscape Report” oparto o analizy, ankiety i pogłębione wywiady z blisko 100 liderami IT w firmach, zarówno w całej Europie (Wielka Brytania, Niemcy, Benelux, Francja i Hiszpania) i Stanach Zjednoczonych, począwszy od małych (poniżej 1000 pracowników), a skończywszy na globalnych przedsiębiorstwach (zatrudniających ponad 100.000 pracowników). Respondenci badania pochodzili z firm różnej wielkości i z różnych branż, 63% z Europy i 37% z USA.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: