Bezpieczna sieć WiFi
2011-04-01 12:50
Przeczytaj także: Urządzenia mobilne a publiczne sieci Wi-Fi
Wskazówki bezpieczeństwa przy łączeniu się z hotspotami
Hotspoty są całkiem powszechne w dzisiejszych czasach - tak powszechne, że prawie każdy park, kawiarnia lub lotnisko zapewniają bezpłatny dostęp do Internetu tym, którzy chcą być w nieustannym kontakcie ze swoją online’ową rzeczywistością.
Pomimo tego, podłączanie się do niezabezpieczonego hotspota może przynieść więcej problemów niż satysfakcji, jeśli nie zostanie zachowany minimalny poziom ostrożności. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym pozostaniesz bezpieczny w czasie surfowania incognito.
Zawsze gdy korzystasz z niezabezpieczonej sieci pamiętaj, że nie wiesz kogo masz w swoim sąsiedztwie. Napastnik może próbować skanowania portów, aby wykryć luki systemowe i przez nie przeniknąć przez zabezpieczenia. W celu zminimalizowania ryzyka należy używać zapory sieciowej, która potrafi odfiltrować próby połączeń z sieci zewnętrznej.
Sieci publiczne nie są przystosowane do wymiany wrażliwych informacji. Są duże szanse, że jeden lub więcej użytkowników dzielących ten sam hotspot spróbuje grzebać w ruchu sieciowym pochodzącym z innych komputerów w poszukiwaniu wartościowych informacji, takich jak nazwy użytkowników i hasła, interesujące konwersacje prowadzone przez komunikatory IM, albo jeszcze lepiej, dane dostępu do kont bankowych. Wskazane jest przykładanie wielkiej uwagi do usług, z jakich korzystamy podczas połączenia przez hot spot, oraz unikanie logowania jeśli tylko jest to możliwe.
Współdzielone zasoby to kolejny krytyczny aspekt, który należy brać pod uwagę łącząc się z obcą siecią, ponieważ istnieje ryzyko niezamierzonego ujawnienia prywatnych danych nieupoważnionym osobom. Pamiętaj, by zawsze wyłączać udostępnianie przed połączeniem się z hotspotem.
Jak BitDefender może ci pomóc?
Seria produktów 2011 z rodziny BitDefender Internet Security i BitDefender Total Security posiada zaporę, która jest w stanie sprostać wymogom bezpieczeństwa w środowisku niezabezpieczonych sieci bezprzewodowych.
W celu ułatwienia konfiguracji, firewall BitDefendera rozróżnia cztery predefiniowane typy sieci: Zaufana, Dom/Biuro, Publiczna oraz Niezaufana.
W czasie połączenia z siecią publiczną firewall automatycznie uruchamia Tryb Niewidzialności, który ukrywa komputer przed innymi systemami, dzięki czemu zmniejsza się szansa, że zostanie przejęty przez malware lub hakerów.
Nawet podczas korzystania z własnej sieci zapora może okazać się przydatna, gdyż posiada funkcję wyświetlania powiadomień za każdym razem, kiedy do sieci podłącza się inny komputer. Jest to pomocne do określenia czy system podłączający się do sieci należy faktycznie do legalnego użytkownika, czy też nastąpił udany atak hakerski.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl