Polski rynek pracy I-III 2011
2011-04-03 00:20
Średnia liczba odsłon ofert pracy wg województw © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polski rynek pracy X-XII 2010
W pierwszych trzech miesiącach 2011 roku w serwisie rekrutacyjnym Szybkopraca.pl ukazało się 8158 ogłoszeń. Oferty zostały przeanalizowane pod względem oglądalności, najbardziej poszukiwanych zawodów, zatrudniających branż oraz ilości przesyłanych CV.Oferty z zachodu bardziej interesujące
Pierwszy kwartał przyniósł średnią oglądalność ofert na poziomie 503,49 odsłon jednego ogłoszenia. Jest to trzykrotny wzrost w porównaniu do IV kw. 2011 roku, co świadczy o większym zainteresowaniu kandydatów zmianą pracy. Jest to spowodowane polepszeniem się sytuacji na rynku pracy i większą ilością ofert pracy.
fot. mat. prasowe
Średnia liczba odsłon ofert pracy wg województw
Jak podaje Szybkopraca.pl, w I kw. 2011 roku zauważalny jest wzrost oglądalności ogłoszeń w województwach położonych na zachodzie kraju – mowa o Lubuskiem i Zachodniopomorskiem. Ma to związek z otworzeniem niemieckiego rynku pracy dla Polaków. Mieszkańcy tych regionów widzą szansę na poprawę swojej sytuacji materialnej w podjęciu pracy w przygranicznych miejscowościach w Niemczech. Dzięki temu będą mogli więcej zarabiać i jednocześnie ponosić niższe koszty utrzymania, dzięki mieszkaniu po polskiej stronie granicy.
Jednak wygrywa Śląsk
Okazuje się jednak, że dane dotyczące oglądalności ofert nie pokrywają się ze statystykami na temat reakcji kandydatów. Pomimo dużego zainteresowania ofertami z zachodniej części kraju, najwięcej aplikacji jest przesyłanych w województwie śląskim (średnio 9,82 CV na jedno miejsce) i łódzkim (9,81 CV).
fot. mat. prasowe
Średnia liczba CV przesłanych na jedną ofertę wg województw
Najmniej aplikacji otrzymywali pracodawcy w województwie podlaskim (2,55 CV), podkarpackim (3,66 CV) oraz opolskim (3,76) i warmińsko-mazurskim (3,9 CV).
Najwięcej ofert na Mazowszu
fot. mat. prasowe
Odsetek ofert pracy wg województw
Według Szybkopraca.pl, na brak ofert nie będą narzekać również mieszkańcy Śląska (12,34 proc.) oraz Dolnego Śląska (11,94 proc.). Na uwagę zasługuje także odsetek ogłoszeń z Małopolski i Wielkopolski, dla których ten wskaźnik wyniósł odpowiednio 7,72 proc. oraz 7,23 proc.
Tradycyjnie najmniej ofert było przeznaczonych dla mieszkańców województwa podlaskiego (2,68 proc.), warmińsko-mazurskiego (2,05 proc.) i świętokrzyskiego (1,37 proc.).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl