PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2011
2011-04-01 11:36
Przeczytaj także: PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2010
Na poniższej liście znaleźć można właśnie takie bariery, które blokują i spowalniają rozwój sektora w długoterminowej perspektywie. Można tu zaliczyć:
- przepisy ustawy Prawo telekomunikacyjne, które nie uwzględniają zmian zachodzących w obszarze nowych technologii w zakresie komunikacji z użytkownikami usług telekomunikacyjnych
- zbyt wysokie kary finansowe nakładane przez organy administracji publicznej
- brak działań mających edukować i w efekcie niwelować bariery związane z nieuzasadnionymi obawami przed polami elektromagnetycznymi, co coraz bardziej hamuje procesy inwestycyjne w telekomunikacji ruchomej.
8. BUDOWNICTWO
W stosunku do ubiegłego roku, stan regulacji w sektorze budowlanym nie uległ znaczącej zmianie. Pomimo upływu już ponad dwóch lat od zapowiedzi, nadal nie doszło do oczekiwanego przełomu. Niezmiennie bolączką w tym sektorze jest przewlekłość i nieprzewidywalność procedur administracyjnych. Uciążliwe są nawet stosunkowo nieduże przedsięwzięcia budowlane.
Spośród ubiegłorocznych zmian, niewątpliwie na korzyść należy zaliczyć nowelizacje ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 6 sierpnia 2010 r., która zaliczyła do celów publicznych budowy i utrzymania urządzeń oraz obiektów budowlanych służących do wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej. Nowelą ustawy – Prawo budowlanego z 6 maja 2010 r. wykonano wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Dzięki tej zrezygnowano z wymogu, aby decyzja o warunkach zabudowy, konieczna do legalizacji samowoli budowlanej zbudowanej na obszarze bez planu zagospodarowania przestrzennego, była ostateczna już w dniu wszczęcia postępowania rozbiórkowego. Po doświadczeniach powodzi, przyjęto ustawę z dnia 8 lipca 2010 r. o o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych.
Trybunał Konstytucyjny jak dotąd nie wydał orzeczenia w sprawie nowelizacja Prawa budowlanego z 23 kwietnia 2009 r.. Nadal trwają prace nad głęboką zmianą ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Generalnie zatem ubiegły rok był kolejnym już rokiem oczekiwania na zapowiadane zmiany. W związku z tym wcześniejsze postulaty pozostają nierealizowane.
9. BANKI I INSTYTUCJE FINANSOWE
W porównaniu z rokiem 2009 „Lista barier branży finansowej” poszerzyła się o nowe bariery, przede wszystkim w zakresie ochrony danych osobowych i kwestii podatkowych. Zmiany wymaga wciąż ustawa „o praniu pieniędzy” w zakresie likwidacji obowiązku prowadzenia przez instytucje rejestru wszystkich transakcji, których równowartość przekracza 15 tys.euro. Ustawodawca w 2010roku nie podjął się również próby prawnego usankcjonowania rejestru niedozwolonych wzorców umownych. Pilnego wdrożenia do polskiego porządku prawnego wymaga także ustawa o usługach płatniczych, implementująca tzw. dyrektywę PSD (Payment Service Directive). Na uchwalenie wciąż czeka nowa ustawa o podpisach elektronicznych – przedsiębiorcy wielokrotnie postulowali by obecnie obowiązującą ustawę o e-podpisie znowelizować w taki sposób, aby jej poszczególne przepisy były bardzie zrozumiałe, a koszty wiązane ze stosowaniem podpisów elektronicznych niższe.
Do pobrania:
Przeczytaj także:
PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2015
![PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2015 [© Sergey Nivens - Fotolia.com] PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2015](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Czarna-Lista-Barier/PKPP-Lewiatan-Czarna-Lista-Barier-2015-167652-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl