Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2011
2011-04-05 12:05
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2011
fot. mat. prasowe
Roczne indeksy czynników
Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)
Indeks finansów kwartalny wzrósł o dwa punkty do 44 pkt, a półroczny i roczny w zasadzie utrzymały się na poprzednim poziomie, odpowiednio 46 pkt. i 48 pkt. Dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw w ostatnim kwartale uległy nawet dalszej poprawie, a firmy zainkasowały w ub. roku rekordowy zysk netto. Jednak niepokoi ciągle nadmierna płynność, która świadczy o pewnym marnotrawstwie zakumulowanych środków finansowych. Wynika to z niskiej skłonności do inwestowania i dużej awersji do ryzyka. Chociaż wyraźnie maleje liczba bankructw i poprawiają się perspektywy wzrostu koniunktury, firmy są ostrożne. Niemniej po raz pierwszy od półtora roku dynamika kredytu korporacyjnego w ujęciu rocznym już drugi miesiąc jest dodatnia. Może to być pierwsza oznaka oczekiwanego ożywienia w inwestycjach, ale niestety jednocześnie rośnie ryzyko podwyżek stóp procentowych.
Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)
Indeksy makroekonomiczne kwartalny i półroczny poprawiły się, a indeks roczny nieco stracił tak, że teraz wszystkie znajdują się na linii połowy skali, która stała się w tym przypadku takim punktem oporu. Wprawdzie tempo wzrostu cen konsumpcyjnych zostało nieco przyhamowane, ale szybko rosną nadal ceny produkcyjne, a bezrobocie przekroczyło poziom nie notowany od czterech lat. Niepokojem napawa też stan deficytu budżetowego i długu publicznego. Najlepiej prezentuje się w tej chwili deficyt obrotów bieżących z zagranicą na skutek ciągle silnego eksportu.
Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)
Indeksy wpływu czynników politycznych kwartalny i półroczny straciły po kilka punktów, za to indeks roczny się poprawił i wzrósł do 51 pkt., co oznacza oczekiwanie wygaszenia obecnych napięć na scenie politycznej w dłuższym okresie.
fot. mat. prasowe
Indeksy szczegółowe
Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl