DTZ Research szacuje, że w roku 2011 na całym świecie dostępnych będzie 329 miliardów dolarów na inwestycje w nieruchomości. Oznacza to wzrost o 17% w stosunku do prognoz opublikowanych w połowie roku 2010. Zwiększona suma środków to rezultat większej aktywności funduszy inwestycyjnych.
Przeczytaj także:
Globalne inwestycje w nieruchomości 2011
Raport “The Great Wall of Money” analizuje wysokość kapitału przeznaczonego na inwestowanie w nieruchomości. Tak jak we wcześniejszych latach największy udział w kapitale mają fundusze inwestycyjne, od których pochodzi 56% środków. Fundusze te aktualnie dysponują kwotą 131 miliardów dolarów w porównaniu do 114 miliardów, o których mówił poprzedni raport opublikowany 6 miesięcy temu. Wzrost zanotowany został również wśród spółek giełdowych, które podwoiły ilość środków przewidzianych na inwestycje w nieruchomości (z 33 miliardów dolarów do 71 miliardów).
Średni wzrost środków na inwestycje w poszczególnych krajach wyniósł 50% w porównaniu do ilości kapitału dostępnego w grudniu 2009 roku. Analizowane są również źródła pochodzenia kapitału – czy jest to kapitał lokalny, czy globalny. Według raportu obecnie dominuje kapitał lokalny i regionalny. Inwestorzy globalni są mniej aktywni.
Wyniki badań DTZ wyraźnie pokazują, że inwestorzy są bardziej zainteresowani krajowymi lub regionalnymi rynkami, które bardzo dobrze znają. Dotyczy to zwłaszcza regionu Azji i Pacyfiku oraz Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), gdzie z rynków lokalnych pochodzi odpowiednio 92% i 81% kapitału.. Z tego trendu wyłamują się obie Ameryki – tylko 36% kapitału obecnego na tych rynkach pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej. To co ważne: większość inwestorów za istotny czynnik dywersyfikacji ryzyka uważa inwestowanie w różne typy nieruchomości – mówi Nigel Almond, Dyrektor w Dziale Badań i Strategii DTZ.
Kapitał dostępny dla funduszy inwestujących swoje aktywa na rynkach Azji i Pacyfiku wzrósł o 45% z 71 miliardów dolarów do 104 miliardów dolarów. Raport wskazuje również na wzrost kapitału przeznaczonego na inwestycje w obu Amerykach – ilość środków zwiększyła się o 14% (do 111 miliardów dolarów). Kapitał przeznaczony na inwestycje w nieruchomości na rynkach EMEA wzrósł w niewielkim stopniu: o 2% (do 114 miliardów dolarów). Należy podkreślić, że obecnie kapitał przeznaczony na inwestycje w trzech najważniejszych regionach świata jest do siebie zbliżony. To różni obecną sytuację od grudnia 2008 roku, kiedy to blisko połowa środków przeznaczona była na inwestycje w regionie EMEA.