Wtórny rynek nieruchomości III 2011
2011-04-06 13:43
Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości II 2011
Raport wskazuje, że w Gdyni utrzymuje się znaczna różnica pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną – jest to 14,3 proc. Najmniejsze dysproporcje pomiędzy tymi wartościami odnotowujemy tradycyjnie w Łodzi. Tam różnica pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną m kw. to 176 zł, czyli 4,1 proc. Nieco mniejsze niż przed miesiącem różnice dotyczą też Warszawy i Poznania: 5,5 proc.
We wszystkich analizowanych miastach średni metraż sprzedawanego mieszkania przekroczył 50 m kw. Tym razem największy metraż mieszkania zaobserwowano w Gdyni, gdzie wynosił 56,6 m kw. To o ponad 6 m kw. więcej niż w Łodzi.
Biorąc pod uwagę limity cenowe pierwszego kwartału dla programu Rodzina na Swoim obserwuje się ogromny udział mieszkań kwalifikujących się do programu dopłat w ogólnej liczbie transakcji. W takich miastach jak Łódź (96 proc.), Poznań (93 proc.), czy Gdańsk (87 proc.) lokale o parametrach pozwalających na dopłaty są siłą napędową obrotu na rynku wtórnym. Wśród analizowanych miast najniższy odsetek transakcji dotyczył Krakowa – „jedynie” 62 proc.
fot. mat. prasowe
Odsetek transakcji spełniający parametry RnS
Odsetek transakcji spełniający parametry RnS
Poznań: porównanie oferty rynkowej i dokonanych transakcji
fot. mat. prasowe
Porównanie - podział na liczbę pokoi/podział na rok budowy budynku
Porównanie - podział na liczbę pokoi/podział na rok budowy budynku
Jeżeli porównamy podaż i transakcje przez pryzmat roku budowy budynku przede wszystkim zauważalna jest bardzo duża dysproporcja pomiędzy udziałem w rynku lokali wybudowanych po 2000 r. a realizowanymi w tej grupie transakcjami. Podczas, gdy na rynku aż 36,6 proc. ofert wystawionych do sprzedaży to mieszkania w budynkach oddanych po 2000 r., odsetek transakcji w tym segmencie wyniósł jedynie 16 proc. Poznaniacy preferowali mieszkania wybudowane w budynkach z lat 1970-1990 r., gdzie dominuje budownictwo wielkopłytowe (33 proc. transakcji) oraz lokale w budynkach wybudowanych przed 1950 r. Jak wskazuje raport, mieszkania w kamienicach wybrał co piąty kupujący.
![Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki [© fotomek - Fotolia.com] Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci-w-Polsce/Na-rynku-nieruchomosci-w-Polsce-nie-ma-banki-255582-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl