Oferty pracy są, ale w wybranych branżach
2011-04-11 10:12
Przeczytaj także: Przedstawiciel farmaceutyczny znajdzie pracę
Jak podaje Pracuj.pl, na pograniczu rynku pracownika i pracodawcy jest bankowość. Banki nadal rozwijają swoją sieć, otwierają oddziały w małych miejscowościach i szczególnie tam brakuje kompetentnych specjalistów. Według danych Antal International brakuje też analityków kredytowych klienta korporacyjnego, z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w zarządzaniu relacjami z dużymi klientami instytucjonalnymi.
- Wydawałoby się zatem, że to kandydaci dyktują tu warunki, ale bankowość to sektor rynku, w którym budżety na pensje zwykle nie podlegają negocjacjom. Można jedynie liczyć na bogate pakiety świadczeń pozapłacowych. – mówi Agnieszka Dejneka z Ontime Recruitment.
Więcej chętnych niż ofert
Lata 90. były czasem żniw dla marketingowców. Kapitalizm w Polsce dopiero się rozwijał i potrzebne były każde ręce do pracy w reklamie czy PR. Takie przeświadczenie pokutowało jednak w młodych ludziach także później, czego efektem jest teraz rzesza bezrobotnych marketingowców, cechujących się podobnymi umiejętnościami. Jak mówi Agnieszka Dejneka - Większość zaawansowanych działań marketingowych firmy zlecają obecnie agencjom lub adaptują strategie z innych krajów. Z kolei Michał Starościak zauważa, że - Im węższa specjalizacja, tym częściej możemy mówić o rynku kandydata. Mimo że w wielu sektorach nastąpiło ożywienie rynku pracy, osobom bez wyraźnej przewagi konkurencyjnej w postaci unikatowych kompetencji czy doświadczenia, trudno jest znaleźć pożądaną pracę.
Zdaniem specjalistów HR, na znalezienie szybko pracy nie mają też co liczyć … specjaliści HR oraz specjaliści ds. kadr. Te usługi coraz częściej są przez firmy outsourcowane, więc jeśli już, to takiej pracy lepiej szukać w podmiotach z tych sektorów niż bezpośrednio w firmach.
Trendy na przyszłość
Zdaniem przedstawicieli przepytanych agencji, część wartościowych specjalistów na pewno skorzysta z oferty niemieckiego rynku pracy, który już za niecały miesiąc będzie dla naszych rodaków dostępny bez żadnych ograniczeń. Co raz więcej osób skorzysta też z możliwości samozatrudnienia, bo współpracując w modelu firma-firma będą dużo bardziej atrakcyjni, nawet dla byłego pracodawcy, niż jako pracownik etatowy.
Jak jednak zauważa Michał Młynarczyk z HAYS Poland - Wiodącym trendem na rynku pracy będzie cross-sectorowe podejście do istniejących stanowisk. Kandydaci poważnie myślący o swojej karierze zawodowej muszą pamiętać, że pracodawcy będą coraz częściej oczekiwać od nich wszechstronności. Bycie ekspertem w dwóch uzupełniających się specjalizacjach np. IT i mediach społecznościowych, finansach i językach obcych czy budownictwie dróg i ekologii będzie już standardem. Dobrym przykładem są już dziś poszukiwani inżynierzy budownictwa, z dyplomem studiów ekonomicznych. Zatrudniając taką osobę pracodawcy zyskują nie tylko specjalistę, który nadzoruje projekt budowlany, ale również ekonomistę, który na bieżąco zarządza budżetem, a w razie potrzeby zaproponuje nową koncepcję projektu, na przykład wybudowanie hotelu zamiast centrum handlowego.
![Rynek pracy specjalistów 2015 i 2016 [© Coloures-pic - Fotolia.com] Rynek pracy specjalistów 2015 i 2016](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Rynek-pracy-specjalistow-2015-i-2016-168544-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl